Kiedy i jakie tabletki nasenne stosować?

Tabletki nasenne wydają się najlepszym sposobem na bezsenność. Nie możesz zasnąć przewracając się z boku na bok i co w takiej sytuacji robisz? Co zrobić najłatwiej? Sięgnąć po tabletkę, która najprawdopodobniej zadziała natychmiast.

Jednak zanim po tę tabletkę sięgniesz wybierz ją rozsądnie. Pamiętaj, że niektóre tabletki nasenne uzależniają, z czasem ich skuteczność zmniejsza się, działają słabiej, bezsenność przebija się znowu na pierwszy plan i… już pozostaje.

Co musisz wiedzieć o tabletkach?

Przede wszystkim pamiętaj, o tym, że tabletki nasenne nie leczą bezsenności. One jedynie likwidują jej objawy tj. ułatwiają zaśnięcie. Odstawienie tabletek skutkuje powrotem problemów ze snem i to w zasadzie niezależnie od tego po jakie tabletki sięgniesz. Stosunkowo bezpieczne są środki naturalne, ziołowe, nie są tak silne jak farmaceutyki, a stosując je możesz zadziałać na cały organizm dostarczając mu pewnych substancji niezbędnych do usprawnienia przemian biochemicznych, które nie pozostają przecież bez wpływu na sprawność organizmu i jego zdolność do wypoczynku.

Zanim sięgniesz po tabletkę

Zastanów się na jaki rodzaj bezsenności cierpisz. Jeśli jest to bezsenność krótkotrwała np. przygodna tabletki nasenne są najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem. Wybierz jednak suplementy tj. naturalne środki wspomagające zasypianie, farmaceutyków lepiej unikać. Jeśli natomiast cierpisz na bezsenność przewlekłą (utrzymującą się powyżej trzech tygodni) musisz zdać sobie sprawę, że i w tym przypadku tabletki nasenne są jedynie rozwiązaniem doraźnym, na krótką metę, zanim zaczniesz je stosować zdiagnozuj przyczynę bezsenności, a sposób leczenia uzgodnij z lekarzem. Tabletki pomagają zasnąć, ale żeby przywrócić organizm do stanu zdrowia tj. umożliwić mu zasypianie w normalnych warunkach i bez wspomagania konieczne będzie podjęcie bardziej złożonej terapii.

Ziołowe tabletki nasenne i uspokajające

W świetle tego, co napisałam powyżej branie leków ziołowych lub tzw. naturalnych suplementów na sen może wydawać się postępowaniem bezkarnym, ale wcale takim nie jest tj. nie w każdej sytuacji. Leki z walerianą powinny być stosowane ostrożnie przez osoby starsze, inne zioła w przypadku przedawkowania również mogą mieć skutki uboczne. Jeśli już sięgasz po takie naturalne tabletki nasenne rób to z głową i z umiarem stosując się ściśle do zaleceń producenta.
Równie ostrożnie postępuj z tabletkami uspokajającymi. Jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność tabletki te na pewno nie zadziałają, jeżeli natomiast nie możesz zasnąć z poddenerwowania mogą okazać się skutecznym środkiem ułatwiającym relaksację, a w efekcie również zasypianie.

Uzależnienie od tabletek

Tabletki nasenne mogą powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Co prawda leki najnowszej generacji nie wywołują już uzależnienia fizycznego (tak przynajmniej zapewniają lekarze i farmaceuci), ale uzależnienie psychiczne jest w tym przypadku nie mniejszym problemem. Sięgając regularnie po tabletki nasenne tworzysz coś w rodzaju rytuału, który pomaga ci zasnąć. Jeśli tabletki nie weźmiesz pojawi się bezsenność, tak zamyka się koło uzależnień. Co ciekawe z czasem możesz zacząć brać coraz większe dawki wychodząc z przekonania, że organizm przyzwyczaja się do leku. Przekonanie to może być mylnym i złudnym, mimo to jednak oddziałuje na psyche.

Jak to jest z melatoniną?

Tabletki nasenne z melatoniną ułatwiają zasypianie, bo melatonina naśladuje hormon snu. Co to oznacza? W dużym skrócie: melatonina jest hormonem wydzielanym przez szyszynkę jedynie w ciemnościach. Jej pojawienie się w organizmie jest sygnałem, który mówi “pora spać”. Pod wpływem tego sygnału organizm przygotowuje się do snu zmniejszając aktywność, wydzielając odpowiednie hormony etc. Gdy poziom melatoniny zaczyna spadać organizm zwiększa aktywność. Budzi się pod wpływem sygnału “jest już dzień, pora wstać”. Ważna informacja: poziom melatoniny wydzielanej przez organizm spada wraz z wiekiem, suplementacja melatoniną w przypadku osób starszych jest jak najbardziej uzasadniona. Efekty działania melatoniny w tabletkach pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. To też trzeba mieć na uwadze: melatonina w tabletkach nasennych nie zadziała od razu.

5-HTP

5-HTP czyli 5-Hydroksytryptofan jest ostatnio prawdziwym nasennym (i antydepresyjnym) hitem. To prekursor serotoniny, hormonu, który wyrównuje nastrój, ułatwia relaksację, przeciwdziała depresji i obniżeniu nastroju, a w efekcie ułatwia również zasypianie. Badania dowodzą, że 5-HTP skraca czas zasypiania o połowę nie wpływając przy tym na strukturę snu. Innymi słowy stosowanie 5-HTP ułatwia zasypianie i nie powoduje przykrych odczuć po przebudzeniu. Stosując go można się najnormalniej w świecie wyspać.

Jakie tabletki?

Połączenie relaksacyjnego działania 5-HTP i melatoniny jest połączeniem optymalnym. Skoro to substancje występujące naturalnie w organizmie ich umiarkowane stosowanie raczej ci nie zaszkodzi (pod warunkiem stosowania się do zaleceń producenta wybranych tabletek i konsultacji z lekarzem lub farmaceutą w razie wątpliwości).

Najlepsze tabletki na sen OPISUJĘ NA STRONIE “TO POMOŻE CI ZASNĄĆ – RANKING TABLETEK NA SEN BEZ RECEPTY”

EDYCJA SIERPIEŃ 2015

Pytacie gdzie kupić 5-htp – w Polsce, trudno. Polecam rozejrzeć się w ofercie sklepów zagranicznych, na przykład w AMERYKAŃSKIM O TU – znajomi donoszą, że produkt jest stosunkowo tani, jak na amerykańskie warunki, a dostawa dość szybka mimo że z zagranicy.

 

3 myśli na temat “Kiedy i jakie tabletki nasenne stosować?

 • 28 września 2015 o 20:32
  Permalink

  ja to ciągle powtarzam moim paru znajomym, że najlepszą tabletką na sen jest długi spacer, a następna w kolejności powinna być ewentualnie melatonina, bo ona prostuje rytm dobowy, chociaż faktem jest że trudno spodziewać się po niej szybkiego działania 🙂

  Odpowiedz
 • 24 maja 2013 o 20:48
  Permalink

  A ja odkryłam Forsen, kompleks ciekawych ekstraktów roślinnych owsa, szyszek chmielu, szafranu… bardzo mi pomaga

  Odpowiedz
 • 29 marca 2013 o 15:36
  Permalink

  ja właśnie ostatnio eksperymentuje z różnymi dawkami 5-htp w połączeniu z innymi składnikami i bez nich, trochę działa, ale optymalnego dozowania jeszcze nie odkryłam, tak w ogóle polecam wszystkim przyjrzeć się temu zestawieniu http://NAbezsennosc.com.pl jest tam masę ciekawych propozycji – właśnie ono natchnęło mnie do eksperymentów z naturalnymi środkami na sen

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

thirty six + = thirty nine