Cały czas chce mi się spać, co robić?

Może to przemęczenie i przepracowanie, może depresja albo problemy hormonalne. Nadmierna senność to nie przelewki. W zasadzie w każdym przypadku wskazany jest kontakt z lekarzem. Chyba że… chyba że hipersomnia nie jest stanem permanentnym i kilka dni porządnego, głębokiego snu sprawi, że organizm się zregeneruje i będzie w stanie funkcjonować zupełnie normalnie.

Co zrobić żeby nie “spać” w ciągu dnia?

Czasem pomaga kawa lub jakiś napój energetyzujący z guaraną, czasem wystarczy łyk świeżego powietrza – dotlenienie organizmu, kilka głębokich energetyzujących oddechów i szybki marsz dla pobudzenia organizmu. Czasami wystarczy odrobina intensywnego światła (zwłaszcza jesienią i zimą kiedy to wielu osobom cały czas chce się spać z powodu zbyt słabego nasłonecznienia). Kiedy to nie pomaga, a senność nie jest skutkiem przemęczenia konieczna jest wizyta u lekarza, bo u źródeł ciągłej senności mogą tkwić różne choroby. Skoro choroby – wiadomo – trzeba je zdiagnozować i leczyć. Innego sposobu nie ma, bo wszystkie środki doraźne typu kawa, marsze i naświetlania w solariach na pewno nie pomogą.
Przyczynami ciągłej senności mogą być:

Sen oraz niedobory hormonów

Szczególną rolę w tym przypadku odgrywają hormony tarczycy. Niedobór hormonów objawia się nie tylko nadmierną sennością, ale też pogorszeniem wyglądu (cierpią skóra i włosy), spowolnieniem akcji serca, stale towarzyszące uczucie zimna. Wbrew pozorom to bardzo często występujące zaburzenie, a im starsi jesteśmy, tym bardziej jesteśmy narażeni na niedoczynność tarczycy.

Dlaczego ciągle chce mi się spać – może depresja?

Chwilowemu pogorszeniu nastroju, które w ciągu całego naszego życia zdarza nam się przynajmniej kilkukrotnie (jeśli nie częściej) może towarzyszyć nadmierna senność, ale ona mija. Gorszym stanem jest depresja, choroba, na którą zapada coraz więcej osób (pisałam już o depresji – vide: bezsenność czy depresja ). Depresji towarzyszy bezsenność lub nadmierna senność. Oprócz tego może zmienić się apetyt, pojawia się zniechęcenie życiem, niemożność normalnego funkcjonowania i wiele innych, dość złożonych objawów. Depresję powinien zdiagnozować lekarz. Należy też natychmiastowo rozpocząć leczenie, bo choroba nieleczona nie tylko obniża jakość życia, ale może też prowadzić do śmierci (myśli samobójcze i samobójstwa).

Mononukleoza a sen

Jeśli cały czas chce ci się spać możesz cierpieć na przewlekłą mononukleozę. To choroba wywołana zakażeniem wirusowym, które zazwyczaj jest bezobjawowe (wiele osób zarażonych wirusem EBV nie zapada na mononukleozę). Choroba rozwija się w postać ostrą objawiającą się gorączką, bólami gardła i powiększeniem węzłów chłonnych, ale często przybiera też postać utajoną, w której pojawia się stan ciągłego zmęczenia, problemy z koncentracją, obniżenie aktywności fizycznej. Osobom chorym cały czas chce się spać. To typowy objaw. I w tym przypadku należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Niskie ciśnienie

Ciśnienie tętnicze utrzymujące się na poziomie niższym niż 100mm Hg również sprawia, że człowiekowi cały czas towarzyszy uczucie senności, choć nie jest to regułą (tj. nie dotyczy wszystkich przypadków). Niedociśnienie należy najpierw zdiagnozować, choć w tym przypadku pomocne mogą okazać się środki doraźne czyli kawa, słone potrawy (słone pieczywo na śniadanie) i wypijanie sporych ilości płynów. Warto jednak pamiętać o tym, że niedociśnienie miewa dość złożone przyczyny zdrowotne, wskazana jest więc diagnoza choroby i wyeliminowanie czynników obniżających ciśnienie krwi (leczenie).

Anemia oraz cukrzyca a sen

Cały czas chce mi się spać, jestem blada i mam bardzo łamliwe paznokcie – jeśli możesz tak powiedzieć o sobie idź do lekarza i przebadaj się pod kątem anemii. Anemii, czyli niedokrwistości towarzyszy senność i uczucie osłabienia, poza tym mogą pojawić się bóle głowy i charakterystyczne duszności po wysiłku. Choroba najczęściej jest skutkiem niedoborów żelaza i dotyczy głównie kobiet. Kluczem do powodzenia leczenia i zmniejszenia senności jest zmiana diety. Tym niemniej należy przede wszystkim wykluczyć inne niż niedobory żelaza przyczyny niedokrwistości. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Zagrożeniem jest też cukrzyca. To choroba z grupy chorób metabolicznych. Poziom cukru we krwi wpływa na to jak funkcjonujemy i ile mamy energii. Cukrzycę można w pewnym stopniu opanować, ale tu też konieczna jest diagnoza i ukierunkowane leczenie plus dieta. Jeśli cały czas chce ci się spać a nie masz podstaw sądzić, że to depresja, anemia bądź inne wymienione wyżej choroby przebadaj się pod kątem cukrzycy.

Może chce ci się spać, bo miewasz bezdechy senne?

Jeśli chrapiesz (stwierdziłaś / stwierdziłeś to ty lub twoje otoczenie) najprawdopodobniej zdarzają ci się w nocy bezdechy. Mimo iż tego nie pamiętasz bezdechy prowadzą do wybudzenia, a to pogarsza jakość snu i nie pozwala w nocy wypocząć, co objawia się w ciągu dnia nadmierną sennością. Walcz z bezdechem. O sposobach na chrapanie pisałam w poście “Czy walka z chrapaniem to walka z wiatrakami“.

Kiedy niemal na pewno pojawi się nadmierna senność?

Po alkoholu (pomocne będą środki na kaca), w początkowym okresie ciąży, w przebiegu różnych infekcji – w każdej takiej sytuacji organizm po prostu musi wypocząć lub uporać się z problemem. Problemy tego typu szybko mijają, choć nie znaczy to, że należy je bagatelizować. Jeśli stan taki utrzymuje się zbyt długo – zjawisko staje się niepokojące i wizyta u lekarza jest i w tym przypadku niezbędna.

Sposoby na senność w ciągu dnia

Jeśli potrzebujesz szybkiego pobudzenia (gwarantowane w ciągu dwóch – trzech dni), wypróbuj:

  • Garcinię Cambogię Actives – dzięki mieszance HCA i zielonej kawy stawia na nogi ekspresowo, poprawę poczujesz już w kilka godzin po zażyciu kapsułki (sprawdzone!), suplement jest o tyle dobry, że oprócz natychmiastowego zastrzyku energii reguluje nastrój, bo wpływa na produkcję serotoninySPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ I CENĘ.
  • Taurynę – najlepiej Swansona (też sprawdzone), działa bardzo szybko i przydaje się szczególnie osobom aktywnym. ⇒ SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ I CENĘ.
  • Snoran Plus – sprawdzony sposób na chrapanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

eighty three − = seventy eight