Śpij zdrowo – melatonina na regulację rytmu dobowego

Funkcjonowanie zegara biologicznego człowieka łatwo rozregulować – wystarczy jedna zarwana noc, sen do południa i już pojawiają się problemy z zaśnięciem o rozsądnej godzinie. Zdrowy sen jest podstawą efektywnego funkcjonowania i pracy w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o rytm swojego snu. Pomocą może być dostępna w aptekach melatonina.

Melatonina to hormon, wytwarzany przede wszystkim przez szyszynkę, którego wytwarzanie uzależnione jest od pory dnia – powstaje w zależności od natężenia światła. Nie bez kozery mówi się, że melatonina to złoty środek na zdrowy sen, ponieważ reguluje ona fazy snu w nocy i aktywności za dnia.

Usuwanie zaburzeń snu

Melatonina w formie środków farmakologicznych zalecana jest głównie osobom pracującym w trybie zmianowym oraz po przemieszczeniu się w obszar innej niż dotychczasowa strefa czasowa. Organizm człowieka nie jest w stanie sam przystosować się do nowych warunków i wtedy należy wesprzeć go odpowiednią dawką melatoniny – zapewni ona spokojne zasypianie o regularnych godzinach i sprawi, że osoba rzadziej lub w ogóle nie będzie budzić się w ciągu nocy. Melatonina zalecana jest także osobom po czterdziestym roku życia, badania dowiodły bowiem, że organizm takich osób wytwarza mniej tego hormonu, co negatywnie wpływa na zdolność zasypiania. Zaburzenia snu negatywnie wpływają na zdolność do pracy, zarówno intelektualnej jak fizycznej, a także samopoczucie i stosunek do drugiej osoby. Dlatego warto zadbać o zdrowy sen, którego gwarantem jest właśnie melatonina.

Melatonina a środki nasenne

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów środków ułatwiających zasypianie. Melatonina w odróżnieniu do nich działa w sposób całkowicie naturalny, ponieważ ma na celu uzupełnić niedobór substancji, którą organizm powinien wydzielać samodzielnie. W przeciwieństwie do innych substancji nasennych melatonina ma za zadanie sprawić, by sen stał się naturalny – aby osoba stosująca go zasypiała i budziła się o regularnych porach, a sen nie był przerywany niepokojącym przebudzeniem. Klasyczne preparaty nasenne mają natomiast za zadanie „uśpić” człowieka w dowolnie wybranym przez niego momencie, co nie sprzyja regulowaniu zegara biologicznemu, ale przeciwnie – zachwianiu rytmu dobowego. Melatonina jest najbardziej naturalnym środkiem na zdrowy sen, ponieważ nie zawiera w sobie substancji obcych organizmowi człowieka. Nie wywołuje zmęczenia i otępienia, ale pozwala cieszyć się spokojnym snem w nocy i pełną aktywnością oraz doskonałym nastrojem za dnia – to zdrowy sposób na zdrowy sen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

fifteen − = thirteen