Powiedz mi jak śpisz, a powiem ci kim jesteś

Niniejszym inicjuję cykl ciekawostek dotyczących snu. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się pozycjom w jakim śpimy. Czy w jakiś sposób determinują one nasz charakter? Raczej nie, mechanizm ten działa raczej odwrotnie. To, jakimi jesteśmy wpływa na pozycje, w jakich najczęściej i najdłużej śpimy. Do takich wniosków doszedł naukowiec z Uniwersytetu Surrey w Anglii. Nota bene nasz rodak – profesor Chris Idzikowski, kierownik Sleep Assesment na tymże uniwersytecie.

O czym świadczą pozycje w czasie snu?

Jeśli najczęściej wybierasz pozycję płodową oznacza to, że jesteś osobą z natury bardzo wrażliwą i nieśmiałą.
Jeśli śpisz na plecach, płasko i z rękami ułożonymi prosto wzdłuż ciała (tzw. pozycja żołnierska) często zamykasz się w sobie, jesteś osobą cichą.
Śpiąc na boku z wyciągniętymi kończynami dajesz światu do zrozumienia, że jesteś osobą towarzyską i dość bezpośrednią. Łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi i chętnie otwierasz się przed nimi. Jeżeli jednak ręce wyciągasz przed siebie układając je jak do przytulania świadczy to o twojej podejrzliwości.
Osoby śmiałe i towarzyskie śpią najczęściej na brzuchu (płasko) układając ręce po bokach głowy, natomiast dobrzy słuchacze, a przy tym ludzie dość skromni śpią najczęściej w tzw. pozycji rozgwiazdy tj. leżąc na plecach rozrzucają luźno ręce i nogi.
Informację wyszukałam wśród doniesień PAP. Hm… ja najczęściej sypiam… właściwie nie wiem jak, zasypiam na boku, budzę się w pozycji na plecach, a Ty jak zazwyczaj śpisz Czytelniku?

3 myśli na temat “Powiedz mi jak śpisz, a powiem ci kim jesteś

 • 28 lipca 2011 o 00:52
  Permalink

  A jak śpię ułożona w coś na wzór baletnicy?
  Tzn. na plecach, ręce mam do góry, jedną nogę prostą, a drugą (zwykle prawą) zgiętą i opartą o kolano drugiej nogi.

  Odpowiedz
 • 25 marca 2011 o 12:05
  Permalink

  moja pozycja w czasie snyu wygląda w następujący sposób ; nogi mam podkurczone pod brzuch a ręce z zaciśniętymi lekko pięściami skrzyżowane na piersiach inajczęściej leżę na prawym boku .Często myślę o tym ponieważ nigdy nie widziałam żeby ktoś z moich bliskich spał w takiej pozycji

  Odpowiedz
  • 29 marca 2011 o 08:47
   Permalink

   wydaje mi się, że to klasyczna pozycja płodowa. Podobno wybiera ją aż 51% kobiet, ale muszę przyznać, że mnie też nie zdarzyło się zaobserwować tej pozycji u nikogo z moich bliskich

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

five × five =