ABC bezsenności, czyli co każdy z nas wiedzieć powinien

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyny bezsenności są bardzo zróżnicowane. Często kilka z nich nakłada się na siebie. I tak jak różnimy się jako jednostki tak nasze “bezsenności” bywają bardzo różne, a poszukiwanie jednego uniwersalnego lekarstwa na problemy z zaśnięciem nie ma sensu. Faktem jest, że pewne zalecenia ogólne obowiązują nas wszystkich (dotyczy to np. higieny snu), ale poza tym zanadto różnimy się i my i nasze reakcje na pewne czynniki byśmy mogli liczyć na znalezienie jednego uniwersalnego (czy kilku w miarę uniwersalnych) sposobu na sen.
Jednym słowem obowiązuje nas daleko posunięta ostrożność i w razie pojawienia się bezsenności przewlekłej – wizyta u lekarza, który jest jedyną osobą władną zdiagnozować chorobę leżącą u źródła naszej dolegliwości. Wystarczy uświadomić sobie, że bezsenność bywa skutkiem chorób o podłożu psychicznym i fizjologicznym. Sprzyjają jej nerwice, depresja i stany lękowe oraz choroby takie jak nadczynność tarczycy, problemy naczyniowo-sercowe i wiele wiele innych. Im szybciej zdiagnozujemy przyczyny tym szybciej będziemy w stanie cieszyć się zdrowym snem – oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do wskazówek lekarza i podejmiemy leczenie. Jeśli nie – cóż… bezsenność może zagrozić nie tylko naszemu zdrowiu (zwiększa podatność na niektóre bardzo poważne choroby), ale i życiu. Na pewno wpłynie też na komfort naszego funkcjonowania na co dzień i nie pozostanie obojętna na nasze relacje z otoczeniem. Nie podejmując odpowiednich środków zaradczych możemy więc sobie jedynie zaszkodzić.

Na czym polega diagnozowanie bezsenności?

Pacjenci z bezsennością nie trafiają od razu do specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń snu. Często jest to zbyteczne z uwagi na fakt, iż bezsenność bywa skutkiem chorób, z którymi radzi sobie interna i lekarze innych specjalności. Innymi słowy zanim dostaniemy skierowanie do lekarza specjalisty konieczne będzie i tak wykonanie standardowych badań i podjęcie próby zdiagnozowania choroby, która jest pierwotną przyczyną bezsenności. Wraz z postawieniem diagnozy lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie niekoniecznie skupiające się na bezsenności.

Leczenie bezsenności

Wymagane jest przede wszystkim leczenie przyczynowe czyli leczenie choroby pierwotnej. prowadzą je specjaliści: kardiolodzy, neurolodzy, psychiatrzy etc. Leki nasenne stosowane są w ostateczności tj. wtedy, gdy przyczyn pierwotnych nie zdiagnozowano bądź w ramach leczenia objawowego chorób, których leczenie trwa długo bądź nie daje satysfakcjonujących efektów.

Leki na bezsenność a uzależnienia

Współcześnie stosowane leki (najnowszej generacji) nie powodują powstania fizycznych uzależnień, ale pamiętajmy że każda tabletka którą przyjmujemy (nawet ziołowa, czyli teoretycznie słabo oddziałująca i bezpieczna) może wywołać uzależnienie psychiczne, które jest równie zdradliwe. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego nie należy więc dopuścić by tabletki na sen stały się częścią codziennego rytuału poprzedzającego udanie się do łóżka. Jeśli tak się stanie pomimo braku uzależnienia fizycznego bez tabletki nie będziemy w stanie zasnąć.

Alkohol zamiast pigułki

Wbrew powszechnemu mniemaniu alkohol wcale nie jest dobrym środkiem nasennym. Jego relaksacyjne i usypiające działanie jest złudne i bardzo niebezpieczne. Traktowanie go jako zamiennika dla leków ułatwiających zasypianie prowadzi do bardzo silnych uzależnień – w przypadku alkoholu uzależnienie jest również uzależnieniem fizycznym. Alkohol nie poprawia jakości snu i nie sprzyja wypoczynkowi.

Domowe sposoby na sen

Wbrew pozorom i takie istnieją i działają całkiem nieźle. Wystarczy uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach większość problemów ze snem powodowana jest przez stresujący tryb życia, nieumiejętność radzenia sobie z pewnymi uczuciami czy stanami psychicznymi. Do tego dochodzi brak higieny snu, o którą wiele osób zupełnie nie dba. nauka technik relaksacyjnych, opanowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem i wdrożenie w życie zasad higieny snu eliminują bezsenność niemal natychmiastowo nie powodując żadnych uzależnień.
W razie potrzeby, w stanach nadmiernego podekscytowania, nad którymi zapanować się nie da warto sięgnąć po ziołowe “uspokajacze”, w stanach przygnębienia wykorzystać naturalne antydepresanty, a w celu wyregulowania rytmu dobowego (rytmu snu i aktywności) uzupełnić ewentualne niedobory melatoniny – sięgając po odpowiednią suplementację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

sixty − 51 =