Jem, piję i nie wiem po co żyję – jak poradzić sobie z depresją? Cz. 1

Problemy natury psychicznej pojawiają się u ludzi w każdym wieku. Potrafią przyjąć różne postaci. Jedną z najpoważniejszych chorób o charakterze psychicznym jest depresja. Jest ona ściśle powiązana z bezsennością, dlatego też na łamach tego bloga pragnę przedstawić ten problem.

 

Różne oblicza stresu

Ze stresem spotykamy się każdego dnia. Przyjmuje on jednak różne formy, mniej i bardziej silne. O ile w przypadku lekkiego stresu potrafimy sobie poradzić samemu, o tyle w przypadku stresu silnego niezbędna jest pomoc innych. Czasami jedynym rozwiązaniem jest wizyta u psychiatry.

Ludzie różnie reagują na stres. Jedni złoszczą się i krzyczą, drudzy zachowują się cicho i płaczą. Wszystko to za sprawą bezradności i bezsilności. Jeśli nie okażemy takim osobom wsparcia, to może skończyć się tragicznie. Nie zamierzam nikogo straszyć, to nie jest cel tego artykułu. Stosownym jest jednak zauważenie, że nieleczony stres może mieć swoje konsekwencje nawet w postaci samobójstwa.

Stres w życiu zawodowym

Ambicje człowieka nigdy nie kończą się tylko na „przeżyciu”. Każda osoba ma własne marzenia i cele. Jednym z nich jest spełnienie się w swojej pracy. Chęć zrobienia kariery w swoim zawodzie, bycie najlepszym, bycie wyróżnianym. Praca musi sprawiać przyjemność, w przeciwnym wypadku z pewnością pojawi się zjawisku stresu. Prędzej, czy później dotknie nas samych.

Bezrobocie jest bardzo duże. Pracodawcy bardzo dobrze wykorzystują te zjawisko i nakładają coraz więcej obowiązków na swoich pracowników. Niestety takie osoby nie mają zbyt dużego wyboru. Jeśli chcą utrzymać swoją posadę muszą wypełniać wszystkie swoje zadania.

Nieradzenie sobie i zbyt duża ilość zadań bardzo silnie oddziałuje na psychikę człowieka. Przypomnijmy definicję stresu – „relacja adaptacyjna pomiędzy wymogami sytuacji, a możliwościami jednostki”. Zatem jeśli nie dajemy sobie rady z wymogami pracodawcy to pojawia się stres. Jego wpływ zależny jest przede wszystkim od naszego stosunku do pracy i siły psychicznej. Reakcje są bardzo różne.

Oczywiście stres w pracy może być wynikiem także innych rzeczy. Złe relacje z współpracownikami, niedocenienie przez szefostwo, czy niska pensja. Trudno jest wymienić wszystkie możliwe przyczyny pojawiającego się stresu w pracy.

Stres w domu

Dom rodzinny to miejsce gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Relacje w rodzinie są bardzo istotnym elementem wpływającym na nastrój i pojawiający się stres. Niestety, życie w dzisiejszych czasach nie jest najłatwiejsze. Ludzie mają problemy z bytowaniem, co przekłada się na relacje międzyludzkie.

Brak pieniędzy, konieczność ciągłej pracy, brak wypoczynku i „świętego spokoju” – to główne przyczyny pojawiającego się stresu w domu. Wykluczamy zdarzenia losowe takie jak choroby i śmierć. Wszak, takie zdarzenia miały miejsce zawsze.

Stres w domu bardzo często przeobraża się w patologiczne zachowania. Częściowo wywoływane przez biedę, częściowo przez awantury i kłótni będące wynikiem stresujących sytuacji. Niestety, ludzie nie są świadomi następstw swojego zachowania. Nie wiedzą jak ich zachowanie wpływa na dzieci i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

3 × three =