Magnez oraz najlepsze antydepresanty

Trudno przejść obojętnie wobec reklam magnezu, a właściwie zawierających go preparatów. Reklamy te są wszechobecne i pojawiają się w większości stacji telewizyjnych i programów radiowych. Siłą rzeczy człowiek zaczyna zastanawiać się nad magnezem i nad sensownością suplementacji. Ja osobiście zastanawiam się przede wszystkim nad tym, czy tego magnezu faktycznie tak bardzo nam potrzeba. Przeprowadziłam więc mały research postanawiając uporządkować wiedzę o tym pierwiastku. Przy okazji przypomniałam sobie, że o suplementach magnezowych jest głośno już od dawna, a ja praktycznie nigdy się nimi nie interesowałam. Może to błąd, bo jak się okazuje współczesny człowiek jest narażony na niedobory tego pierwiastka i to w stopniu, w jakim nigdy nie były narażone poprzednie pokolenia. Dlaczego?

Jak magnez wpływa na stres?

Okazuje się, że przyswajalność magnezu spada, a właściwie zapotrzebowanie nań rośnie w sytuacjach stresowych, dużego wysiłku czy wtedy, gdy odżywiamy się niezbyt racjonalnie. Wpływu stresu nie przeceniałabym, w gruncie rzeczy przecież musimy borykać się z nim od stuleci tyle tylko, że teraz stres ten przeżywamy nieco inaczej. Powiedziałabym, że jest powszechniejszy i bardziej współodczuwalny w tym sensie, że dzielimy się nim łaskawie wszem i wobec, czemu sprzyjają warunki globalnej wioski. Wpływ diety może być jednak decydujący, a to dlatego, że odkąd nawozimy glebę chemicznie (np. nawozami zawierającymi potas) i odkąd konserwujemy żywność konserwantami nasze pożywienie zawiera coraz mniej magnezu. Do tego pijemy sporo alkoholu, wypijamy hektolitry kawy, stosujemy hormonalną antykoncepcję, a i hormonami (wszelkiego rodzaju) jesteśmy bombardowani praktycznie nieustannie. Wszystko to powoduje niedobory magnezu w organizmie, a gdy magnezu brak pojawiają się problemy.

Niedobór magnezu – objawy

Drgania powiek, drętwienie kończyn i mrowienie w kończynach, wypadanie włosów, łamanie się paznokci, choroby zębów, migreny, nadmierna potliwość, bezsenność – wszystko to może być spowodowane niedoborem magnezu. Oprócz tego niedobór tego pierwiastka skutkuje obniżeniem nastroju czy też jego wahaniami, pogorszeniem pamięci, problemami z koncentracją i szeregiem zjawisk związanych z zaburzeniami w pracy neuronów. Twierdzi się wręcz, że plaga depresji z ostatnich czasów może być wywołana niedoborami magnezu właśnie. Co z tym fantem zrobić? Brać magnez.

Polecam przeczytać – muzyka relaksacyjna do snu

Magnez w tabletkach

Brać magnez? Brać. Ale jak? No właśnie. Ostatnio sporo pisze się i mówi o chelacie magnezu, który ma być najlepiej przyswajalną formą tego pierwiastka. Faktycznie z przyswajalnością magnezu sprzedawanego w postaci suplementów bywa bardzo różnie i niewykluczone, że spora część osób stosujących suplementację magnezem nie odczuwa żadnych skutków dlatego, że ich organizmy nie przyswajają magnezu zawartego w tych preparatach. Chelat faktycznie jest dobrze przyswajalny, problem jedynie w tym, że sprzedawany jest w połączeniu z witaminą B6 (podobnie zresztą jak wiele innych suplementów, bo wieść niesie, że witamina B6 poprawia efektywność magnezu). Faktem jest, że witamina B6 zwiększa skuteczność działania tego pierwiastka, problem jedynie w tym, że tę witaminę można dość łatwo przedawkować, a w zbyt dużych dawkach B6 nam szkodzi, a jej niedobór raczej nie zagraża z uwagi na to, że…. w naszej diecie jest sporo mięsa i warzyw skrobiowych z ziemniakami na czele! Terapeutyczne dawki tej witaminy są dość wysokie (ok. 200mg na dobę), ale zaleca się je osobom z konkretnymi problemami. Przeciętny człowiek potrzebuje ok 1 do 2mg witaminy B6 na dobę, a jeśli chodzi o magnez jest to ok 300 do 400mg na dobę. Pomimo „szału” na magnez i witaminę B6 radziłabym uważać z suplementacją.

Minerały na stres i sen

Prawidłowy i odpowiednio długi sen to podstawa dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia. Podczas snu organizm podlega procesom regeneracji, a spowolnione funkcje organiczne sprawiają, że zużyta w ciągu dnia na aktywność fizyczną i umysłową energia zostaje odbudowana. Z tego powodu konieczne jest zadbanie o to, aby spać odpowiednio długo. Jedną z przyczyn, które mogą zaburzać proces snu i przyczyniać się albo do problemów z zasypianiem, albo do niespokojnych i przerywanych snów może być niedobór ważnych dla organizmu pierwiastków, jakimi są wapń i magnez.

Sprawdżtabletki na sen bez recepty

Za prawidłowy i zdrowy sen odpowiada centralny układ nerwowy i to o niego trzeba zadbać w pierwszej kolejności. O wpływie magnezu na jego funkcjonowanie powszechnie wiadomo, o czym świadczy dość częste wspomaganie się tym pierwiastkiem w sytuacjach stresowych czy podczas intensywnej nauki, jednak nie każdy kojarzy z niedoborami magnezu również bezsenność. Sam pierwiastek odpowiada między innymi za metabolizm białek, cukrów i tłuszczy, których produkty rozpadu stanowią podstawę budowy komórek.

Jednym słowem dzięki magnezowi otrzymujemy niezbędną energię i materiał do regeneracji tkanek. W energię zaopatrywane są również komórki mózgowe, a nawet niewielki niedobór sprawia, że pojawiają się stany rozdrażnienia i niepokoju, które nie sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi i zasypianiu.

Magnez dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje partnerów, jakimi są wapń i witaminy B1 oraz B6. Dwa pierwiastki w duecie poza innymi funkcjami poprawiają również przewodzenie impulsów nerwowych. O znaczeniu magnezu dla naszego organizmu może świadczyć fakt, że występuje on w reakcjach z ponad 300 różnymi enzymami stanowiąc impuls do ich działania. Niedobory sprzyjają powstawaniu niekorzystnych reakcji nerwowych, jak nadpobudliwość psychoruchowa, nerwice, lęki, stan ciągłego pobudzenia, poprzez zwiększone wydzielanie dopaminy i noadrenaliny. Pierwiastek ten między innymi blokuje ich wydzielanie działając na układ nerwowy w sposób wyciszający.

Z kolei wapń przyczynia się do prawidłowego przebiegu wielu procesów biochemicznych, w tym również w obrębie układu nerwowego. Dla magnezu stanowi rodzaj przeciwwagi i oba pierwiastki są o wiele lepiej wchłaniane w duecie niż samodzielnie.

Prawidłowe proporcje to 600 mg wapnia i 200 mg magnezu dziennie, najlepiej przyjmowanego przed snem.

Gdzie szukać tych pierwiastków?

Podstawą jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta. Dobrze, jeśli bogata jest w nabiał, orzechy, płatki owsiane, warzywa (brokuły, ziemniaki), owoce (kiwi, pomarańcze, ananasy), ryby.

Jednak dla osób, które mają poważniejsze problemy z zasypianiem, lepszą opcją będą specjalnie opracowane preparaty na sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

seventy seven − = seventy