Jak poprawić jakość snu?

Wiele jest osób, którym wydaje się, że nie mają typowych kłopotów z bezsennością, a jednak z jakiegoś powodu budzą się niewyspani. To znak, że trzeba poprawić jakość snu. Bo samo zaśnięcie wcale nie oznacza, że zapadniemy w głęboki sen. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo często człowiek budzi się w nocy – z różnych powodów. A to sprawia, że choć śpimy, jesteśmy „nie do życia”.

Ile razy mieliście tak, że byliście poirytowani, a do złości doprowadzała najmniejsza błahostka? Mnie to zdarzało się bardzo często kiedyś, a i teraz od czasu do czasu się zdarza. Wystarczy jednak poprawić higienę snu. Poniżej prezentuję kilka prostych metod.

1. Postaw na cykliczność

Chodzi o to, by każdego dnia mniej więcej o tej samej porze kłaść się spać. Wtedy organizm przyzwyczai się do takiej cykliczności, dzięki czemu dużo łatwiej będzie zasypiać. Warto jednak przy tym pamiętać, by kłaść się tylko wtedy, gdy faktycznie jest się śpiącym. Wówczas unikniesz sytuacji, kiedy to przekręcasz się z boku na bok.

Cykliczność dotyczy nie tylko pory kładzenia się do łóżka, ale również wstawania. Mnie bardzo pomogło to, że każdego dnia (bez względu na to czy był to poniedziałek, czwartek, czy niedziela) wstawał mniej więcej o tej samej porze.

W połączeniu z chodzeniem spać o stałych godzinach, dało to naprawdę dobre efekty.

2. Ogranicz „pobudzacze”

Mam tu na myśli przede wszystkim produkty spożywcze, które zawierają w swoim składzie kofeinę oraz inne substancje pobudzające. Na kilka godzin przed snem nie pij coli ani tym bardziej napojów energetyzujących. Nie myśl również o kawie, nawet rozpuszczalnej ani tej bardzo słabej.

Wszystko co zawiera kofeinę jest dozwolone w godzinach dopołudniowych.

3. Unikaj alkoholu i papierosów przed snem

Zaraz pewnie ktoś napisze, że alkohol jest super usypiaczem. Faktycznie na początku może i tak jest. Jednakże, gdy wypijemy go nieco więcej, najczęściej przynosi działanie zupełnie odwrotne.

Podobnie jest zresztą z nikotyną zawartą w papierosach. Dlatego też, by zapewnić sobie głęboki sen, najlepiej na noc nie raczyć się tego typu używkami.

4. Zadbaj o pokój, w którym śpisz

Jeśli chcesz poprawić jakość snu, nie możesz zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu pokoju do spania. I wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodne łóżko. Jest ono istotne, jednak nie mniej ważna jest sama atmosfera w pokoju sypialnianym.

Pamiętaj o tym, by pomieszczenie było odpowiednio zaciemnione. Wybieraj zatem grube zasłonki albo zamontuj rolety (u mnie drewniane żaluzje sprawdziły się znakomicie). Najlepiej, jeśli światło lamp z ulicy nie będzie docierać do pokoju, bo to zakłóca dobry sen.

Znaczenie ma również temperatura w pomieszczeniu. Należy zachować równowagę między chłodem a ciepłem. Najbardziej optymalną wydaje się być temperatura 19 stopni. Ponadto – bez względu na porę roku – przed samym pójściem spać dobrze jest przewietrzyć pokój.

Wielu jest zwolenników spania przy otwartym oknie, np. latem. Teoretycznie pozwala to na przyjemny chłód w nocy, jednakże ja osobiście nie polecałabym takiego rozwiązania w przypadku, gdy ktoś ma kłopoty z zasypianiem. W końcu z zewnątrz mogą dochodzić hałasy, nie tylko wtedy, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. To zaś może nie tylko przeszkadzać w zasypianiu, ale również może spowodować przebudzenie w nocy.

5. Nie pozwól na gonitwę myśli

Jakość snu bardzo często zakłóca szczegółowe analizowanie mijającego dnia. Taka gonitwa myśli sprawia, że bardzo ciężko zasnąć. Ponadto jest przyczyną częstego budzenia się w nocy.

By sobie z tym poradzić codzienne zajęcia dobrze jest zakończyć przynajmniej godzinę przed snem. Po tym należy się zrelaksować. Dobrze jest stosować ćwiczenia odprężające, polegające na kontrolowaniu oddechu. Świetnym pomysłem może być także aromatyczna kąpiel.

O jakość snu powinny zadbać w szczególności kobiety. Trafiłam na informację, że w ich przypadku kłopoty z zasypianiem mają destruktywny wpływ. Doszli do tego amerykańscy naukowcy, którzy poddali badaniom 210 mężczyzn i kobiet. Okazało się, że to właśnie panie były bardziej drażliwe i miały skłonność do depresji niż badani mężczyźni oraz kobiety, które miały zapewniony wysoki komfort snu. Ponadto badacze doszli do wniosków, że panie narażone są – w związku z bezsennością – na udar i cukrzycę.

Jedna myśl na temat “Jak poprawić jakość snu?

  • 22 marca 2013 o 14:57
    Permalink

    Ja kiedyś miałam bardzo plytki sen, myślałam, że to dlatego że się zakochałam i myślałam cały czas o Nim;), ale później zdałam sobie sprawę, że problem musi tkwić w moim organiźmie. Dowiedziałam się, że być może brakuje mi melatoniny, substancji odpowiedzialnej za dobrą jakość snu. Poszłam do apteki i kupiłam melatonine lekam, brałam ten lek przez jakiś czasi to właśnie jemu zawdzięczam powrót do dobrej formy. Teraz śpię już normalnie, głębokim snem, nie słyszę hałasów z ulicy nocą. Jestem zadowolona i …wciąż zakochana:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

6 + one =