Ranny ptaszek czy nocny marek, czyli ile snu potrzebujesz?

W poprzednim wpisie w zasadzie zapoczątkowałam ten temat, ponieważ wspominałam o tzw. genie śpiocha. Miało to znaczyć, że niektórzy ludzie są w stanie przesypiać nawet 10 godzin, a innym w zupełności wystarczy 6-7 godzin. Dziś temat podobny, ale od nieco innej strony…

Wśród swoich znajomych z pewnością masz osoby, które nie chodzą wcześnie spać. Do łóżka wślizgują się najczęściej wtedy, gdy dla Ciebie jest środek nocy. To tzw. nocne marki, czyli osoby, które są wydajniejsze właśnie nocą, zaś w dzień nie są w stanie skoncentrować się na niczym. Efekt tego jest taki, że chodzą późno spać, a wstają wtedy  – gdy dla Ciebie jest środek dnia.

Ranne ptaszki to kolejny, przeciwstawny nocnym markom typ. Tutaj sprawa jest jasna – takie osoby nie są w stanie wieczorem funkcjonować. Dlatego kładą się spać wcześniej, a w stają skoro świt.

A wszystko to przez geny

Choć pewnie większość z Was stwierdzi, że to w zasadzie kwestia przyzwyczajenia, okazuje się że nie tylko. Na tego rodzaju „skłonności” wpływ mają geny.

Jeśli lubisz kłaść się wcześniej spać, zaś wstajesz z samego rana i jesteś rześka / rześki, posiadasz w sobie chronotyp A. Jeśli natomiast lubisz przesiadywać w nocy, wstając z łóżka w południe – masz w sobie chronotyp B.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko dostosować się do naszych genetycznych preferencji. Owszem można próbować to zmieniać, jednak nie zawsze będzie się to udawać. Bo z naturą nie za każdym razem się wygrywa…

Zapotrzebowanie na sen warunkowane wiekiem

Warto jeszcze w tym miejscu podkreślić, że zapotrzebowanie na sen uzależnione jest od wieku. Wystarczy podać dwa proste przykłady.

Zwróć uwagę na to, że noworodki potrafią przesypiać cały dzień (nie licząc krótkich pobudek na karmienie). Z czasem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ponieważ kilkuletnie maluchy śpią już znacznie krócej – około 12-16 godzin. Osobom dorosłym wystarczy około 7-8 godzin (nie licząc tych z tzw. genem śpiocha), zaś osobom starszym – zaledwie 5 godzin.

A Ty jakim jesteś typem? Masz w sobie chronotyp A czy może jesteś nocnym markiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

eighty five − eighty =