Zespół niedoboru snu, czyli…?

Jeszcze raz warto podkreślić, że zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną. W moim przypadku jest to 8 godzin. Znam jednak osoby, które są w stanie spać i znacznie dłużej oraz krócej. Ale raz na jakiś czas zdarza się niedosypiać.

 

Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy potrzebujemy znacznie więcej czasu na naukę, bo gonią nas egzaminy. Albo wtedy, gdy wypadła impreza i wracamy w zasadzie nad ranem do domu (za przykład może powtórzyć choćby zabawa sylwestrowa). Jedna, dwie takie nocki to w zasadzie nic strasznego. Takie braki w śnie można szybko uzupełnić i potem wszystko wróci do normy. Gorzej, gdy taka sytuacja powtarza się cyklicznie.

Zespół niedoboru snu jako skutek niedosypiania

W efekcie wiele osób cierpi na zespół niedoboru snu. Co prawda jest to przypadłość, która nie ma aż tak dużego wpływu na nasze zdrowie, ale jednak ma.

Z zespołem niedoboru snu mamy zatem do czynienia wtedy, gdy przez długi okres nie śpimy wystarczająco długo, „zarywając” noce.

Czym skutkuje zespół niedoboru snu?

Okazuje się, że zespół niedoboru snu wywiera bardziej negatywne skutki w przypadku osób młodych niż starszych. A udowodniły to pewne badania naukowe, w których uczestniczyli 20-latkowie oraz 80-latkowie. Rezultaty były takie, że długie niedobory snu właśnie u młodych osób powodowały poważne zakłócenia nastroju  i spadek czynności poznawczych.

Pamiętaj, że niewyspanie najczęściej oznacza drażliwość, gorszy nastrój. To także spadek efektywności w pracy – również w domu. Niedobór snu może powodować ponadto opóźnienie czasu reakcji, a to z kolei może okazać się dużym zagrożeniem np. w czasie jazdy samochodem.

Warto także wiedzieć, że przedłużające się niedobory snu mogą skutkować osłabieniem odporności. Oznacza to więc, że organizm narażony jest na czynniki chorobotwórcze, zapadając na wiele różnych chorób.

Ile jesteś w stanie wytrzymać bez snu?

Nie jest wskazane robienie sobie przerwy w śnie na 24 godziny. Okazuje się, że wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca (przede wszystkim u osób starszych). Jeśli nie śpisz przez 3 dni z rzędu, wówczas dochodzi do wzrostu poziomu istotnych enzymów wątrobowych oraz mogą pojawiać się zmiany w tkance tłuszczowej. Jeśli z kolei będziesz przez 6 kolejnych dni spać zaledwie 3-4 godziny, wówczas zauważysz u siebie wczesne objawy charakterystyczne dla cukrzycy.

Znalazłam informację, że człowiek jest w stanie bez snu wytrzymać około 200 godzin. Ale już po 100 godzinach mogą pojawiać się halucynacje, zaburzenia pamięci czy zanikanie zdolności logicznego myślenia. Jednak nie warto eksperymentować, by przekonać się, jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez snu. Najlepiej zadbać o to, by każdego dnia kłaść się odpowiednio wcześnie, unikając niedoborów snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

76 − = sixty nine