Forsen na zasypianie – opinie, cena oraz skutki uboczne

O preparacie Forsen jest w ostatnim czasie dość głośno. To znaczy bardzo często (znacznie częściej niż w przypadku innych preparatów) spotykam się z reklamami – nie tylko w telewizji, ale również w radio. Postanowiłam więc sprawdzić jego skuteczność, zachęcona faktem, że – jak głosi reklama „ułatwia zasypianie i nie wywołuje efektu otumanienia”. Poniżej co nieco o samym preparacie oraz o efektach moich testów.

Forsen skład – naprawdę skuteczny?

Nie jest to żaden lek na receptę, a jedynie suplement diety, który ma pomóc w walce z zaburzeniami snu. Dlatego zawiera w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki – za co został przeze mnie doceniony.

Forsen – zgodnie z tym co głosi reklama – jest jedynym takim preparatem, który zawiera aż 10 aktywnych składników. Zanim zapoznałam się dokładnie ze składem, przejrzałam jeszcze etykietę recenzowanego przeze mnie w poprzednim wpisie preparatu (czyt. TUTAJ). Faktycznie – Melatrol Sleep Aid posiada zaledwie 4 aktywne substancje. Pomyślałam więc, że Forsen może okazać się jeszcze skuteczniejszy. Dopiero, gdy zerknęłam na jego skład, okazało się, że tych aktywnych składników jest tak naprawdę 7, no może 8 licząc magnez. Ale w składzie ogólnie jest sporo substancji.

Wśród najważniejszych należy wymienić:

 • ekstrakt z szyszek chmielu – działa uspokajająco, koi układ nerwowy,
 • ekstrakt z owsa zwyczajnego i melisy – zmniejsza uczucie wewnętrznego niepokoju, uniemożliwiającego głęboki sen,
 • L-tryptofan – stymuluje organizm do wytwarzania serotoniny, ułatwiając zasypianie,
 • L-teanina – pomaga osiągnąć stan zrelaksowania i odprężenia, dzięki czemu sen przychodzi znacznie szybciej.

Ciekawym składnikiem Forsenu jest też GABA – to aminokwas, który działa hamująco na pewne sygnały nerwowe, a przez to doskonale redukuje pobudzenie i ułatwia zasypianie. Ten składnik zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Jest jeszcze magnez, który wpływa korzystnie na układ nerwowy, a więc po części wspomaga zwalczanie zaburzeń snu. Magnez jest dodawany  do większości tabletek wspomagających zasypianie.

W całym składzie chyba najbardziej podoba mi się fakt, że do tabletek dodano L-tryptofan, który jest prekursorem 5-htp, z którego z kolei powstaje serotonina. W moim przypadku to właśnie wahania nastroju, za które serotonina odpowiada i problemy z rozregulowanym rytmem dobowym (tu też sprawdza się właśnie ten neuroprzekaźnik) bywają głównymi przyczynami problemów ze snem. Tryptofan jest nawet lepszy od 5-htp, które wydaje się trochę agresywne i ma skutki uboczne.

W tym kontekście Forsen okazuje się bardzo przydatny choć nie tak silny jak inne >>> tabletki na sen bez recepty (sprawdź tutaj wykaz najlepszych).

Jak działa środek Forsen?

Producent zaleca zażywanie 1 tabletki na godzinę przed pójściem spać. Zażywanie suplementu sprawiło, że z zasypianiem nie miałam większych kłopotów. Oczywiście na początku nie szło gładko, ale po kilkunastu dniach już było znacznie lepiej. Można więc uznać, że preparat faktycznie pozwala lepiej spać. Odnoszę jednak wrażenie, że taki stan udawało mi się osiągnąć znacznie szybciej np. stosując Melatolin Plus. Być może wynika to z tego, że wspomniany preparat – przynajmniej moim zdaniem – ma nieco „silniejszy” skład. Jest przecież melatonina, jest i tryptofan oraz inne dodatkowe substancje, działające kojąco na układ nerwowy.

Reasumując: Forsen to przede wszystkim środek, który ma działanie relaksujące i podobnie do większości tabletek na sen dostępnych w aptekach usypia poprzez ułatwienie osiągnięcia stanu relaksu po ciężkim dniu. Rzeczywiście łatwiej po nim zasnąć, ale na pewno nie należy oczekiwać, że zadziała w każdym przypadku.

Kto powinien sięgnąć po te tabletki?

Nie oszukujmy się – Forsen nie jest jakimś cudownym środkiem usypiającym i na pewno nie zadziała skutecznie w każdej sytuacji. Jest jednak na pewno znacznie lepszy od wszystkich suplementów bazujących na samych ziołach o działaniu uspokajającym. Dodano tu ważne składniki, które wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu twój rytm dobowy i sen mogą rzeczywiście wrócić do normy.

Forsen – cena oraz skutki uboczne

Na pewno atutem preparatu Forsen jest niska cena. I choćby z tego powodu, warto przekonać się o jego skuteczności. Ja nie jestem jednak do końca przekonana, czy suplement da radę, gdy ktoś boryka się z poważnymi zaburzeniami snu. Tym bardziej, że czułam różnicę między preparatem za 20 zł a preparatem za ponad 100 zł. Ale możliwe, że efektywność w tym przypadku uzależniona jest od konkretnego organizmu.

Jeśli chodzi o skutki uboczne to raczej ich nie ma. Na pewno nie musisz obawiać się, że wystąpią, jeśli będziesz stosować Forsen zgodnie z zaleceniami. Nawet prekusor serotoniny w postaci l-tryptofanu jest w tym przypadku wystarczająco łagodny. Gdyby to było 5-htp należałoby się liczyć z możliwością wystąpienia efektów ubocznych, ale tryptofan jest znacznie lepiej tolerowany.

Atutem Forsenu jest też to, że można kupić go w wielu aptekach stacjonarnych. Na pewno jest też dostępny w sprzedaży online, a ceny łatwo sprawdzisz i porównasz np. w CENEO.

Na łagodne problemy jednak ZDECYDOWANIE POLECAM, bo Forsen świetnie działa na wiele znanych mi osób!

>>>Sprawdź ceny i dostępność FORSENU na CENEO

3 myśli na temat “Forsen na zasypianie – opinie, cena oraz skutki uboczne

 • 13 kwietnia 2013 o 14:19
  Permalink

  Zdecydowanie Forsen ułatwia zasypianie i jest super preparatem. Plecam wszystkim, którzy maja zaburzenia snu.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2013 o 18:38
  Permalink

  Postanowiłam wypróbować Forsen i bardzo jestem zadowolona, podziałał prawie natychmiast po zażyciu. Jest prawdą, że dodatkowo w sposób naturalny starałam wyciszyć się przed snem biorąc 20 min kąpiel…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

one × = 4