Dziurawiec zwyczajny na sen – właściwości, działanie, tabletki

Natura posiada w sobie magiczną moc. Także w walce z bezsennością. Wcale więc nie trzeba łykać silnych środków ułatwiających zasypianie, dostępnych na receptę. Wystarczy zbratać się z naturą i wykorzystać to, co ma cennego do zaoferowania. Wystarczy wykorzystać siłę dziurawca zwyczajnego, który – jak się okazuje – wcale nie jest taki zwyczajny.

Dziurawiec odstrasza złe duchy. Tak przynajmniej uważali starożytni Grecy i Rzymianie, dlatego roślina ta była dla nich szczególnie ważna. Dziś już nikt w to nie wierzy, jednak… Gdyby wziąć pod uwagę to, że dziurawiec zwyczajny naprawdę pomaga w zasypianiu, można by uznać, że jest to możliwe właśnie ze względu na odpędzanie złych mocy niepozwalających zasnąć.

Dziurawiec oraz jego właściwości

Od dawna roślina ta wykorzystywana jest jako środek uspokajający, ponieważ wpływa korzystnie na układ nerwowy. Dlatego też dziurawiec pozwala wyciszyć się i ukoić nerwy, co jest niezwykle ważne. Stres i napięcie sprawiają, że bardzo trudno jest zasnąć. A taki dziurawiec doskonale pomaga się z tym rozprawić.

 

Z uwagi na swoje wyciszające właściwości, roślina pomaga również zwalczyć depresję. A jak wiadomo, z jednej strony to ona może nakręcać bezsenność, a z drugiej – być rezultatem przedłużających się zaburzeń ze snem.

Co prawda nie do końca wiadomo na czym polega to lecznicze działanie dziurawca. Jednakże istnieją podejrzenia, że ogólna poprawa nastroju oraz wyciszenie związane są ze wzrostem stężenia czterech neuroprzekaźników w mózgu, w tym serotoniny.

Dziurawiec – działanie rośliny na sen

Najlepiej postawić na całkowitą naturę, czyli: zerwać roślinę, a następnie przygotować z niej odpowiednie specyfiki.

Pomóc może choćby napar z dziurawca.

  • 2 łyżki stołowe suszu dziurawca należy zalać 2 szklankami gorącej wody.
  • Całość trzeba doprowadzić jeszcze do wrzenia.
  • Po ostygnięciu można pić, wcześniej jednak przecedzając napar.

Warto jednak mieć świadomość, że zawarta w dziurawców hipercyna – odpowiadająca za działanie antydepresyjne – nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego taki napar w zasadzie korzystnie wpłynie przede wszystkim na trawienie.

Jeśli chcemy skorzystać z właściwości uspokajających, sprzyjających zasypianiu, koniecznością jest przygotowanie naparów sporządzonych na bazie alkoholu.

  • 100 g ziela należy zalać 1,2 l spirytusu (70%).
  • Przed spożyciem należy rozcieńczyć nalewkę w wodzie.

Czy tabletki na sen z dziurawca są skuteczne?

Znacznie mniej „zachodu” oraz tych wszystkich przygotowań mieć będziemy, gdy zdecydujemy się na suplementy zawierające dziurawiec. Oczywiście można zdecydować się na preparaty, których bazą jest tylko i wyłącznie ta roślina.

Jeśli jednak mamy problemy z bezsennością, dobrze jest pokusić się o coś „extra”. Mam tutaj na myśli preparaty przeciwdziałające zaburzeniom snu, w których – poza tymi standardowymi składnikami (np. melatoniną, 5-HTP) znajduje się wyciąg z dziurawca.

Jedna myśl na temat “Dziurawiec zwyczajny na sen – właściwości, działanie, tabletki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

− 2 = one