Witamina B6 na sen – gdzie występuje?

Wiele osób, borykając się z bezsennością, bardzo często sięga po różnego rodzaju suplementy. Większość z nich bazuje na melatoninie, niektóre zawierają chmiel, melisę. Teoretycznie taki skład powinien dawać efekty. Powinien, ale nie musi, ponieważ… różne są przyczyny bezsenności. Zwykle uważa się, że zaburzenia snu wynikają ze stresu, napięcia, itd. Jakie jednak może być nasze zdziwienie, że nawet wyeliminowanie tych przyczyn nie daje żadnej poprawy. Tymczasem okazuje się, że nasz organizm bezsennością manifestuje niedobory witaminowe…

Witamina B6 a kłopoty z zasypianiem

Tak, tak. Okazuje się, że kłopoty z zasypianiem bardzo często dotyczą osób cierpiących na niedobory witaminy B6. Uważa się ją za prekursora niezwykle ważnych koenzymów, których celem jest kontrolowanie reakcji zachodzących w organizmie. Bierze udział w syntezie niezbędnych aminokwasów oraz umożliwia ich rozkładanie. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także stanowi ważne ogniwo reakcji prowadzących do powstawania hemoglobiny, enzymów, hormonów.

Niedobory witaminy B6 manifestują się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pojawiają się stany zapalne skóry, nudności, niedokrwistość. Z uwagi na to, że witamina wpływa na układ nerwowy, jej niedobory mogą wpływać również niekorzystnie i na tę sferę. Dlatego u osób z niedoborami witaminy B6 bardzo często odnotowuje się apatię, drgawki, depresję oraz – co dla nas bardzo ważne – bezsenność.

Gdzie szukać witaminy B6?

Oczywiście najlepszym źródłem witaminy B6 są produkty spożywcze. Dlatego, że to właśnie z pożywienia wchłania się ona najszybciej (co oczywiście dotyczy wszystkich witamin). Dobrym jej źródłem są np. ziemniaki, wędliny, mięsa, produkty zbożowe. Warto sięgnąć po płatki kukurydziane, zajadać się jabłkami czy wiśniami.

Witamina B6 w tabletkach

Wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić taką porcję pożywienia, która zapewnia dzienne zapotrzebowania na witaminę B6. Dlatego też dobrym pomysłem mogą okazać się suplementy diety.

Mogą to być zarówno typowo witaminowe preparaty, zawierające odpowiednią dawkę (trzeba przy tym pamiętać, żeby nieprowadzić do „przedawkowania” innych witamina stanowiących skład suplementów).

Z uwagi na fakt, że bezsenność może mieć różne podłoże, niejednokrotnie z wzajemnie przenikającymi się przyczynami, dobrze jest sięgnąć po preparaty przeznaczone do walki z zaburzeniami snu. A to dlatego, że najczęściej zawierają w swoim składzie nie tylko witaminę B6, ale również melatoninę. Oba składniki, działając na zasadzie synergii, potęgują swoje działanie, gwarantując zdrowy sen. Takiego połączenia dopatrzyłam się w preparacie Melatolin Plus <sprawdź>.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

6 + three =