Najlepiej znane zioła na sen

Gdy pojawiają się problemy ze snem, większość z nas zwykle sięga od razu po te silne środki nasenne. Zgoda, w większości przypadków faktycznie przynoszą znaczną ulgę. Wreszcie udaje się zasnąć, ale zwykle ich odstawienie kończy się nawrotem stanów bezsenności. Można po nie sięgać, jednakże powinny być one w zasadzie ostatnią deską ratunku. Wcześniej jednak warto przekonać się o sile działania ziół – nie tylko w tej zupełnie naturalnej postaci, ale również w formie suplementów oraz innych podobnych specyfików.

Zioła na sen – melisa i kozłek lekarski

Chyba większość osób wie, że na sen doskonale sprawdza się melisa i kozłek lekarski. Są to zioła, których właściwości lecznicze znane są od wieków. Od dawna były wykorzystywane w medycynie ludowej. Słyną z łagodzenia stanów nerwowych, a jak wiadomo – stres, silne zdenerwowanie itp. potrafią skutecznie wywołać bezsenność i utrudnić zasypianie.

Melisa, dzięki zawartości substancji czynnych w liściach, działa uspokajająco i nasennie. Zioło to występuje zarówno w postaci suszonej (liście dostępne są w sklepach zielarskich) albo herbatek do picia. Bardzo często melisę można znaleźć w składzie preparatów złożonych przeznaczonych do walki z bezsennością. Te ostatnie wydają się być dobrym pomysłem, ponieważ – z uwagi na wielość innych składników potęgujących wzajemne działanie – najczęściej dają lepsze efekty. Więc sen przychodzi znacznie szybciej. Ja, jeśli już potrzebuję, sięgam po melisę w kapsułkach (klik).

Kozłek lekarski to nic innego jak waleriana. Swoje działanie nasenne zawdzięcza obecności kwasu walerianowego oraz olejkom eterycznym. Właściwości kozłka lekarskiego (a precyzując – jego korzenia) polegają na łagodzeniu wszelkich zaburzeń nerwicowych, stanów lękowych, nadmiernej pobudliwości. Wszystko to może sprzyjać bezsenności, dlatego kozłek wykazuje działanie wyciszające. Kozłek lekarski występuje zarówno w formie tabletek ziołowych, a także jest składnikiem nasennych preparatów złożonych. Można także przygotować nalewkę własnej roboty (zainteresowanym mogę podać znaleziony przepis).

Sprawdż skuteczne tabletki na sen TU

Głóg na sen

W walce z bezsennością polecane są jednak nie tylko te najbardziej znane zioła. Jakiś czas temu sama przekonałam się o cudownych właściwościach głogu. Wiem jednak, że problemy z zasypianiem pozwala zwalczyć także asparagus czy męczennica cielista.

Głóg znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających funkcjonowanie układu krążenia. Ja jednak wykorzystałam go w momencie problemów (łagodnych) ze snem. Doskonale sprawdza się w leczeniu napięć nerwowych powodujących trudności z zasypianiem. O tych leczniczych właściwościach głogu dowiedziałam się całkiem przypadkiem -dzięki sąsiadce. Tak się jakoś zgadałyśmy, że nie mogę zasnąć , a ona zarekomendowała mi sok z głogu (ja akurat kupiłam taki – klik).

Asparagus i męczennica cielista

Znalazłam również informację, że problemy ze snem jest w stanie rozwiązać również asparagus. Jego zaletą jest to, że może być stosowany również przez kobiety w ciąży.

Męczennica cielista z kolei doskonale sprawdzi się w przypadku kłopotów z zasypianiem wywołanych menopauzą.

A Wy macie za sobą doświadczenia z ziołami nasennymi? Które sprawdziły się najlepiej? Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami.

Jedna myśl na temat “Najlepiej znane zioła na sen

  • 3 marca 2014 o 20:52
    Permalink

    Bardzo chętnie poznam przepis na nalewkę z kozłka! Jeśli mogę poproszę na maila 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

five + five =