Szyszki chmielu na sen – działanie oraz właściwości

Chmiel zwyczajny znany jest w naszym kraju głównie ze względu na jego wykorzystanie do produkcji piwa. A jednak ta niezwykła i dość wymagająca roślina posiada znacznie więcej walorów począwszy od konsumpcyjnych, przez kosmetyczne po lecznicze. Wiele osób ceni więc chmiel nie ze względu na możliwość delektowania się „złocistym napojem”, lecz z uwagi na pomoc przy kłopotach ze snem.

Jakie działanie mają szyszki chmielu?

Roślina wymaga przede wszystkim odpowiedniego stanowiska, nasłonecznionego i zarazem osłoniętego przed wiatrem, dlatego najlepiej uprawia się go w południowej Polsce, gdzie występuje specyficzny mikroklimat i żyzna, lekko zasadowa gleba. Uprawy chmielu są bardzo charakterystyczne, gdyż roślina pnie się w górę po wysokich na kilka metrów tyczkach.

Największe korzyści przynoszą uprawy gatunków żeńskich, które wytwarzają cenne szyszki. To właśnie one stanowią podstawę warzenia piwa i mają właściwości lecznicze, dlatego z ich udziałem powstaje wiele farmaceutycznych preparatów ziołowych na sen.

Za uspokajające działanie odpowiada przede wszystkim zawartość lotnych olejków oraz niezwykłej lupuliny. Jest to rodzaj żywicy pozyskiwanej poprzez ocieranie powierzchni szyszek chmielowych, pokrytych delikatnymi włoskami wydzielniczymi, dzięki którym szyszka osnuwa się lepką substancją. Po wysuszeniu lupulina staje się gorzkim i aromatycznym żółtym proszkiem składającym się z kilkudziesięciu różnych związków chemicznych, w tym cennych flawonoidów oraz około 1-3% olejków eterycznych. Lupulina w mniejszej dawce około 0,25 g – 0,5 g wykazuje działanie uspokajające natomiast przyjmowana w ilości powyżej 1 g posiada działanie nasenne.

Jak szyszki chmielu wpływają na układ nerwowy?

Mechanizm oddziaływania substancji jest przeciwny do serotoniny i sprowadza się do hamowania przesyłania bodźców przez włókna nerwowe oraz ograniczania aktywności kory mózgowej. Preparaty z chmielowych szyszek można kupić w różnej postaci.

Źródła lupuliny (szyszki chmielu w tabletkach)

Czysta lupulina dostępna jest w formie kapsułek z przeznaczeniem dla osób odczuwających stany napięcia nerwowego i mających trudności w zasypianiu. Ale szyszki chmielu bywają też jednym z elementów kompozycji preparatów nasennych, wzbogacanych o melisę czy lawendę, które dodatkowo wzmacniają uspokajające i relaksujące działanie.

Wyciąg z chmielu można znaleźć w wielu preparatach ułatwiających zasypianie.  Forsen zawiera niewiele ekstraktu, ale już szyszka chmielu w tabletkach (klik) zawiera aż 600 mg ekstraktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

× four = twenty eight