Chrapanie, czyli nocne koncerty

Dopisujące zdrowie i dobra kondycja są uwarunkowane możliwością odpowiedniego wypoczynku. Ilość czasu, jaki powinno się przeznaczać na sen bywa indywidualna. Jedni czują się wypoczęci już po pięciu godzinach, a inni muszą spędzić w łóżku znacznie więcej czasu. W rzeczywistości jednak nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że jesteśmy wyspani, powinniśmy na sen przeznaczać minimum 7 godzin, ponieważ tyle czasu potrzebują nasze organy, aby się zregenerować. Każdy czynnik zakłócający spokojny sen stanowi problem, który trzeba w miarę możliwości wyeliminować. Jednym z takich problemów jest chrapanie.

Tym bardziej, że w porównaniu do innych czynników ten stanowi przeszkodę w spokojnym wypoczynku nie tylko dla osoby chrapiącej, ale również dla innych domowników.

Skąd się bierze chrapanie?

Wynika ono z właściwości mięśni wyściełających gardło i podniebienie. Mięśnie te ulegają zwiotczeniu podczas stanu bezwładności, w którym pozostaje osoba śpiąca, a przepływające w wyniku oddychania powietrze wprawia je w drgania generujące dźwięki nawet o sile 70 decybeli.

 

Chrapanie jest cechą około 12% ludzi w młodym wieku. Z wiekiem, kiedy mięśnie tracą swoją sprężystość ilość osób chrapiących wzrasta nawet do 80% mężczyzn i 40% kobiet. Niestety jednak samo wiotczenie nie jest wystarczającym powodem do głośnego snu. Muszą mu jeszcze towarzyszyć inne czynniki, które sprawiają, że część osób zakłóca spokój nocny, a inna część – nie. Do tych najpopularniejszych zalicza się skrzywioną przegrodę nosową, przerośnięte migdałki, chroniczny katar, polipy w nosie, a także palenie papierosów, otyłość, alkohol czy środki nasenne.

 

W przypadku osoby, którą dotyka taka dolegliwość zagrożenie sprowadza się do możliwości powstawania tzw. bezdechów śródsennych, które w skrajnych wypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Innym zagrożeniem jest spłycenie oddechu, co wiąże się z niedotlenieniem organizmu i przerywaniem snu. Konsekwencją są jeszcze poważniejsze choroby układu krążenia, a niekiedy nawet problemy z potencją. Najgroźniejszym przypadkiem są bezdechy, które w skrajnych wypadkach wymagają nawet spania w specjalnej masce tlenowej. Nawet lżejsze przypadki wiążą się jednak z zaburzeniami snu, koszmarami sennymi, silnym poceniem i produkcją moczu, a więc całkowitym brakiem komfortu snu. Przekłada się to na dzienne zmęczenie, braki w koncentracji, utraty świadomości i ogólną nerwowość. Chrapanie wymaga leczenia, często nawet chirurgicznego, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja laryngologiczna.

Na chrapanie suplementy?

Doraźnie z chrapaniem można walczyć za pomocą suplementów oraz różnego rodzaju plastrów czy sprejów. Choć pomogą uporać się z nocnymi koncertami, tak naprawdę w większości przypadków działają wyłącznie na objawy. A jak wiadomo, najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyn, bo to pozwala zapobiec kolejnym nocnym koncertom.

W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele różnych produktów. Są to spreje , a nawet specjalne plastry dla osób z krzywą przegrodą nosową .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

4 × = four