Na czym polega magia olejku sandałowego?
Drzewo sandałowe znane jest ze swoich tajemniczych właściwości zarówno zdrowotnych, jak i magicznych. Od stuleci przypisuje mu się rolę afrodyzjaku mającego podnosić sprawność seksualną, a aromat olejku często bywa wykorzystywany jako składnik zmysłowych perfum. Ale nie o tym będzie mowa, ponieważ… olejek sandałowy może mieć pozytywny wpływ na zasypianie.
Sama dowiedziałam się o tym dość niedawno, a na takie informacje natrafiłam zupełnie przypadkowo. Oglądałam jakiś program TV i ktoś wspomniał o tym olejku. I choć mowa była o nim w nieco innym kontekście, to wspomniano o jego związkach ze snem.
Jak działa olejek sandałowy?
Olejek pozyskiwany drogą destylacji parą wodną suszonego i sproszkowanego drewna jest bardzo cenny nie tylko z uwagi na jego ilość, ale przede wszystkim na wielorakość pozytywnych oddziaływań. W celach leczniczych może być przyjmowana doustnie, doodbytniczo, albo w postaci inhalacji i masażu.
W przypadku stosowania wewnętrznego mechanizm działania w ludzkim organizmie sprowadza się do przenoszenia substancji z krwią lub limfą i wydalania z moczem i żółcią, wykazując przy okazji działanie moczopędne, żółciopędne i odkażające.
Olejek sandałowy na sen
Poza wszelkimi innymi efektami olejek sandałowy jest też doskonałym środkiem na poprawę stanu zaburzeń snu. W tym celu stosuje się go jako podstawę aromaterapii, wykorzystując gorącą wodę lub specjalne kominki, w których podgrzewana świeczką substancja o dużej lotności unosi się w powietrzu i jest wdychana.
Zapach lotnego olejku bezpośrednio wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu następuje wyciszenie i zmniejszenie napięcia nerwowego, a także minimalizacja stanów lekowych. Wszystkie te czynniki mogą mieć w konsekwencji silny wpływ na spokojny sen, dlatego poprawa ogólnego nastroju i kojące działanie pozwalają także znacznie lepiej zasypiać.
Olejek sandałowy bywa także jednym ze składników środków nasennych i uspokajających, jednak zażywanie doustne może przynosić mniejsze efekty z uwagi na to, że substancja bywa częściowo niszczona przez zawarty w żołądku kwas solny.
Olejek sandałowy – skutki uboczne
Olejek sandałowy jest preparatem bezpiecznym od lat stosowanym w aromaterapii, a w medycynie ludowej znany od stuleci. Olejki eteryczne są stosunkowo popularne do łagodzenia różnego typu napięć, a oddziałując na zmysł węchu przyczyniają się do poprawy funkcjonowania organizmu.
Substancję z drzewa sandałowego można wykorzystywać do wspomnianych już inhalacji, ale również do masażu w kompozycji z oliwą z oliwek lub olejem z pestek winogron, a także do kąpieli.