Zespół niespokojnych nóg – czy to groźne?

Przyczyn bezsenności jest wiele. Jedni nie mogą spać, bo przeszkodą jest np. nadmiar stresu i ogrom wydarzeń dnia mijającego. Inni zaś z powodu zespołu niespokojnych nóg. Czym jest? Jak się objawia? Czy stanowi zagrożenie? Dzisiejszy wpis postanowiłam właśnie poświęcić temu tematowi.

Zespół niespokojnych nóg, czyli co?

Zespół niespokojnych nóg znany w terminologii medycznej również jako RLS (skrót od angielskiej nazwy Restless Leg Syndrome) to jedna z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości, jakie pojawiają się współcześnie u ludzi w każdym wieku. Problem sprowadza się zarówno do trudności w jednoznacznym opisaniu samopoczucia, jak i w zakwalifikowaniu tych objawów, jako schorzenia, które należy leczyć. Po prostu, kiedy dopadają nas takie dolegliwości staramy się poradzić sobie z nimi na wiele sposobów nawet nie rozpatrując możliwości pójścia do lekarza.

Przyczyny RLS

Jak już było wcześniej powiedziane, RLS to dolegliwość o charakterze neurologicznym, a więc nie odpowiadają za nią niedobory elektrolitów i wywoływane przez nie skurcze mięśni. Te ostatnie często są obwiniane za zespół niespokojnych nóg, ponieważ mogą współwystępować z nimi w momentach zmęczenia i wielu godzin chodzenia na wysokich obcasach. Ciekawostką jest, że za RLS odpowiada nasz mózg, a właściwie niedobory występującej w niej substancji zwanej dopaminą, która poza szeregiem innych oddziaływań wpływa też na nadzorowanie układu ruchowego. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, więc pomimo kontrolowania mięśni jej brak to dysfunkcja układu nerwowego. Niedobory dopaminy mogą być efektem dziedziczenia tej skłonności. RLS to niekiedy także zbyt niski poziom żelaza albo efekt przyjmowania niektórych leków.

Skutki dolegliwości

Wiele osób bagatelizuje zespół niespokojnych nóg uznając to jedynie za niewielki dyskomfort od czasu do czasu pojawiający się w środku nocy. Uczą się z nim żyć tak, jak z wieloma innymi dolegliwościami. Warto jednak wiedzieć, że RLS może być efektem innej ukrytej choroby, znacznie groźniejszej i dlatego powinien być konsultowany z lekarzem. Do najczęstszych schorzeń będących współtowarzyszem tej dolegliwości zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, niewydolność nerek, a także wspomniane już niedobory żelaza prowadzące w konsekwencji do anemii. Każda z tych chorób jest groźna, a większość z nich prowadzi nawet do śmierci. Dlatego cierpiąc na RLS trzeba się przebadać pod ich kątem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

one × = 2