L-teanina na sen – opinie oraz skutki uboczne

Zielona herbata od lat polecana jest przez lekarzy dietetyków, jako wyjątkowo cenna dla naszego organizmu. Bogactwo zawartych w niej pierwiastków, witamin i substancji poprawiających kondycję organizmu uzupełnia dodatkowo niezwykły związek L-teanina.

Jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera około 20 mg tej substancji, a efektywność osiąga się przyjmując dziennie dawkę 50 mg. Działanie zauważalne jest po około 1,5 godzinie, dlatego aby osiągnąć efekt należy wypić trzy filiżanki zielonej herbaty w krótkich odstępach czasu.

L-teanina – co mówią opinie (działanie)

Przede wszystkim sprowadzają się one do obszaru mózgu i układu nerwowego. Związek ten jest białkowym aminokwasem mającym wyjątkową zdolność do łatwego przenikania z krwi w obszary mózgu, wchodzącym w chemiczną reakcję z neuroprzekaźnikiem glutaminianu, dając jednak odmienne efekty wyciszające układ nerwowy. Uważa się także, że jest ona odpowiedzialna za zmniejszenie produkcji kwasu GABA (więcej o tym kwasie tutaj -> klik) oraz stabilizowanie poziomu takich hormonów, jak dopamina i serotonina, sprzyjające subiektywnemu odczuwaniu przyjemności.

L-teanina pobudza emitowanie mózgowych fal alfa odpowiedzialnych za uczucia spokoju, relaksu i poprawę pamięci. Dzięki dostarczaniu tej substancji, albo poprzez systematyczne picie zielonej herbaty lub też za pośrednictwem odpowiednich suplementów diety przyczynia się do wyciszenia organizmu, zwiększenia uczucia spokoju, stabilizacji poziomu stresu i eliminacji zmęczenia z nim związanego. Co prawda nie wpływa ona bezpośrednio na sen, ale pozwala się wyciszyć, a to z pewnością ułatwia zasypianie.

Jakie są skutki (w tym uboczne) działania l-teaniny?

Zaletą L-teaniny jest jej długotrwałe działanie, a nie, jak w przypadku wielu innych substancji – tylko okresowe po wzięciu preparatu. Pozostawanie mózgu w tzw. stanie alfa sprzyja też pobudzaniu kreatywności, dzięki czemu zwiększa się wydajność pracy, zwłaszcza umysłowej. Poprawia się również zdolność przyswajania wiedzy, dlatego jest to substancja zalecana osobom pracującym umysłowo, uczącym się czy przygotowującym do ważnych egzaminów.

Plusem L-teaniny jest pogodzenie z jednej strony działania uspokajającego a z drugiej zwiększenia aktywności umysłowej, co zazwyczaj pozostaje ze sobą w sprzeczności. Środki uspokajające i relaksujące najczęściej przytępiają także zdolność myślenia.

Gdzie szukać L-teaniny?

Najlepszym jej źródłem może być oczywiście zielona herbata. Sęk w tym, że trzeba umieć ją odpowiednio parzyć. Dobrym rozwiązaniem może być też sięgnięcie po specjalne suplementy. Jeden z nich dostępny jest np. tutaj. Sama go nie stosowałam, bo akurat jestem zwolenniczką picia zielonej herbaty. Ale jeśli nie lubicie jej smaku, gotowe preparaty są jak najbardziej polecane.

Czy warto jakoś szczególnie interesować się l-teaniną?

Moim zdaniem warto przede wszystkim i po prostu zainteresować się herbatą. Wbrew temu, co sądzono do niedawna, nawet czarna herbata jest zdrowa o ile jest wypijana w umiarkowanych ilościach. Polecam herbaty ze względu na ich wszechstronny, bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Musisz wiedzieć, że chronią one organizm przed wolnymi rodnikami, niektóre mają silne działanie przeciwbakteryjne, chronią nawet zęby przed próchnicą. Herbata orzeźwia, dodaje energii lub uspokaja. Podobno clue jej działania tkwi w sposobie parzenia. To całkiem możliwe, bo sposób parzenia może wydobywać z herbacianych liści różne ilości aktywnych substancji, w tym różne ilości l-teaniny.

Polecam więc doszkolić się w parzeniu herbaty i pić ją regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

− two = one