Gotu Kola na bezsenność – opinie, przeciwwskazania oraz działanie uboczne

Wiele już pisałam o środkach, które wspomagają zasypianie, a jednocześnie przyczyniają się do ukojenia układu nerwowego. Było już o melisie, GABA, dziurawcu, a nawet szyszkach chmielu. Cały czas, zagłębiając temat kłopotów z zasypianiem i leczenia bezsenności, spotykam wiele ciekawych informacji. Dlatego też dzielę się kolejną z nich. W aptekach i specjalistycznych sklepach można dostać wiele różnych preparatów, które mają pozytywny wpływ na stan układu nerwowego i mózgu. Jednak wśród długiego szeregu różnych produktów z pewnością wyróżnia się Gotu Kola.

Czym jest Gotu Kola?

Jest to bardzo specyficzny preparat wytworzony z rosnącej w Azji rośliny znanej botanikom, jako wąkrota azjatycka. Z uwagi na ilość pozytywnych oddziaływań w Chinach i Indiach uważa się ją za roślinę przedłużającą życie, oraz odmładzającą dzięki regulowaniu gospodarki wodnej skóry i opóźnianiu efektów starzenia.

Działanie Gotu Kola

Preparat Gotu Kola znany jest jednak głównie z powodu swoich dobroczynnych oddziaływań na układ nerwowy i procesy pamięciowe. Zawarte w nim substancje, do których zaliczają się między innymi witaminy A, C, E i K oraz bezcenne flawonoidy poprawiają strukturę i przyczyniają się do lepszego funkcjonowania komórek mózgowych. Dla funkcji mózgowych cenny jest także zawarty w roślinie magnez. Podstawowe działanie preparatów z udziałem tej rośliny to przede wszystkim odżywianie komórek mózgowych, stymulowanie ich do lepszej pracy, wzmacnianie, w wyniku czego nie są podatne na czynniki negatywne. Dzięki takiemu działaniu poprawia się stan pamięci, zdolności koncentracji i przyswajania wiadomości, a także wydajność podczas pracy umysłowej.

Jakie są opinie o gotu kola?

Gotu Kola pozytywnie oddziałuje także w obszarach stresu przyczyniając się do minimalizowania odczuć z nim związanych, a zwłaszcza do likwidacji wywołanego przez sytuacje stresowe zmęczenia, także w obszarach mózgu. Dotyczy to sytuacji, kiedy napięcie wzrasta w wyniku silnego i stresującego wysiłku umysłowego, jaki przeżywa się na przykład podczas trudnego egzaminu. Obniżając poziom efektów stresowych preparat przyczynia się zarazem do poprawy ogólnego samopoczucia, zwiększa dobre samopoczucie, poprawia humor i zarazem pozytywnie wpływa na sen. Gotu Kola może też być stosowany przez osoby z problemami krążenia, ponieważ przyczynia się do regulacji ciśnienia krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

Preparat zalecany jest wszystkim podejmującym intensywny wysiłek umysłowy, pracującym w stresie oraz osobom dojrzałym w celu eliminacji pierwszych oznak starzenia.

Przeciwwskazania do stosowania gotu kola

Katalog przeciwwskazań do stosowania gotu kola jest praktycznie taki sam, jak w przypadku wszystkich innych ziół czy suplementów intensywnie wpływających na ludzki organizm. Na pewno nie powinny stosować go kobiety w ciąży i matki karmiące piersią oraz osoby cierpiące na poważne choroby. Jeśli przyjmujesz jakieś leki skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, bo wykazano, że gotu kola nie powinno być łączone z niektórymi farmaceutykami. Dużą ostrożność powinny wykazać szczególnie osoby chore na padaczkę – właściwie te osoby powinny gotu kola unikać.

Czy gotu kola ma skutki uboczne?

Gotu kola rzadko, bo rzadko, ale jednak wywołuje pewne skutki uboczne. Przede wszystkim na tę roślinę powinni uważać alergicy, bo zdarza się, że zioło powoduje reakcje alergiczne – głównie skórne.

Poza tym może powodować niewielkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego (mdłości, problemy trawienne) oraz bóle głowy. Objawy te pojawiają się bardzo rzadko i z reguły szybko ustępują, jednak w razie ich wystąpienia należy zaprzestać suplementacji.

Gdzie kupić gotu kola?

Sporo tego typu preparatów sprzedaje się na aukcjach internetowych. Ja jednak bym nie ryzykowała, bo wiadomo – nie zawsze znane jest pochodzenie takiego specyfiku. Lepsze są sprawdzone sklepy z naturalnymi produktami.

A jak już ktoś z Was przekona się o skuteczności tego specyfiku, niech koniecznie da znać. Jestem bardzo ciekawa rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

six × one =