Naturalne sposoby na bezsenność – czy działają?

Bezsenność jest dość popularnym problemem w naszym społeczeństwie i cierpi na nią coraz więcej osób. Jednakże, przy pozbywaniu się bezsenności wielu z nas woli unikać brania tabletek, które przywołują sen, wybierając naturalne metody. Jakie są najpopularniejsze naturalne sposoby na bezsenność i, przede wszystkim, czy są one skuteczne? Poniżej postarałam się to krótko opisać.

 

  • Pierwszą i najbardziej znaną grupą sposobów naturalnych na radzenie sobie z bezsennością jest uspokojenie umysłu. Przywołuje się tutaj różnego rodzaju monotonne czynności, które mają nas uspokoić i wprowadzić w stan znużenia, które to doprowadzi do zaśnięcia.

Jako przykład podać można przysłowiowe już liczenie baranów, czy też wprowadzanie się w stan medytacji, czy też autohipnozy poprzez wyobrażanie sobie jakichś kojących i monotonnych obrazów takich, jak ukwieconą łąkę, szumiące morze i tym podobne.

Dobrze radzą sobie ponoć także osoby, które przed snem praktykują monotonne modlitwy – takie choćby, jak różaniec, gdzie wielokrotnie powtarzana jest ta sama formuła, czy też słuchając muzyki relaksacyjnej. Wszystko to ma na celu uspokojenie umysłu i przestawienie go w stan relaksacji. Metody te mogą być skuteczne, o ile podejdziemy do nich z odpowiednim poziomem determinacji – to po pierwsze, a po drugie – o ile nie jesteśmy w stanie zbyt dużego stresu i zmęczenia, który to trudniej będzie przezwyciężyć zwykłą relaksacją.

  • Druga grupa metod na bezsenność skupia się na pewnych modyfikacjach diety i opiera się o ziołowe rozwiązania.

Jako przykład możemy tutaj podać aromaterapię z wykorzystaniem wanilii, czy też lawendy, które działają na nas uspokajająco, czy też picie szklanki mleka, lub też melisy na godzinę przed pójściem do łóżka. I rzeczywiście, substancje te działają w łagodny, tonizujący sposób na nasz układ nerwowy, pomagając nam zasypiać – oczywiście, o ile problemy z bezsennością nie są bardzo poważne.

Zanim sięgniemy po farmaceutyki na bezsenność, można więc spróbować wszelkich naturalnych metod. O ile problem z brakiem snu jest przejściowy i o ile mamy cierpliwość ku temu, by rozwiązać go bez mocniejszego wspomagania, to efekty powinny być zadowalające. W moim przypadku akurat wszelkie typowo „domowe sposoby” nie dawały żadnych rezultatów. Dopiero sięgnięcie po któryś z rzędu preparat pozwoliło mi zasypiać z łatwością. Ale senność i bezsenność to po części kwestia indywidualna i każdy może reagować nieco inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

+ nine = 11