Tabletki na sen bez recepty – krótki przegląd

Tabletki nasenne dla wielu osób mających problemy z zasypianiem wydają się być najskuteczniejszym i najprostszym sposobem rozwiązania problemu, warto jednak pamiętać, że nawet te łagodne przyjmowane systematycznie mogą prowadzić do sytuacji, w której bez wspomagania nie da się już zasnąć. Nie musi to wynikać z uzależnienia od środków chemicznych, ale bywa efektem psychicznego uwarunkowania, wmawiania sobie, że to jedyna słuszna metoda.

Żaden preparat, nawet ten ziołowy i pozornie łagodny przyjmowany dłużej nie pozostaje bez wpływu na ustrój, dlatego po tabletki powinno się sięgać dopiero wtedy, kiedy zawiedzie zmiana diety, wieczorne spacery, wietrzenie sypialni czy mleko z miodem.

Dostępne bez recepty preparaty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to stosunkowo tanie, głównie ziołowe tabletki z pobliskiej apteki. Większość z nich powstaje na bazie melisy, szyszek chmielu i innych wyciągów ziołowych z dodatkiem magnezu i witamin z grupy B korzystnie wpływając na pracę układu nerwowego.

Do tej grupy zalicza się:

  • popularny Relamax,
  • zawierający L-teaninę Benosen,
  • Extraspamina z dodatkiem kozłka lekarskiego,
  • Dobry Sen z wyciągiem z passiflory,
  • Valused, oraz wiele innych preparatów mających działanie uspokajające i regulujące pracę układu nerwowego.

Do nieco bardziej zaawansowanych można zaliczyć suplement diety Olimp Forsen. W jego składzie poza standardową melisą, magnezem i witaminą B6 znalazły się też bardziej zaawansowane substancje, jak L-teanina, L-tryptofan, kwas gamma-aminomasłowy oraz ekstrakty z owsa zwyczajnego, szyszek chmielu zwyczajnego i szafranu. Druga grupa preparatów wspomagających zasypianie to suplementy diety z wyższej półki cenowej zawierające głównie dwa najważniejsze stymulatory zasypiania, jakimi są melatonina i 5-http.

Wśród popularniejszych znajdują się wysoko oceniane przez konsumentów:

  • Melatrol Sleep Aid, stanowiący połączenie obu składników z walerianą, passiflorą i kwasem GABA,
  • ReloraMax Stress działający wyciszająco i odstresowująco,
  • 5-HTP jako samodzielny preparat o tej samej nazwie, nieco tańszy od poprzedników,
  • uznawana za najlepszą w tej kategorii SoMesta, zawierająca witaminy C i B6, magnez, L-tryptofan, ekstrakt z rumianku, walerianę, melisę, melatoninę.

Inne warte uwagi preparaty, to np. Deep Sleep oraz Power to Sleep PM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

three + 4 =