Pozycja spania a sen

Powiedz mi jak śpisz, a powiem Ci, jakie masz sny – tak chciałoby się zacząć dzisiejszy wpis. Sen, chociaż tak bardzo potrzebny dla każdego organizmu z uwagi na konieczność regeneracji sił wykorzystanych w ciągu dnia oraz odbudowy niektórych tkanek jest sprawą bardzo indywidualną i zależy zarówno od predyspozycji organizmu, aktywności, trybu życia, jak i od tego, w jakiej pozycji się śpi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wybierając spanie na lewym czy prawym boku zarazem warunkuje, czy sen będzie spokojny czy dramatyczny. I właśnie o tym chciałam dziś co nieco skrobnąć.

 

Dwufazowy sen

Natura zaprogramowała człowieka w taki sposób, że proces snu przebiega dwufazowo. Dość powszechna jest wiedza na temat fazy REM, czyli płytkiego snu, w jakim pozostaje się podczas zasypiania i wybudzania, oraz snu głębokiego pomiędzy nimi.

Niewiele osób wie jednak, iż fazy te są powtarzalne, a w ciągu jednej nocy mogą wystąpić wielokrotnie. Długość całego cyklu to około 1,5 godziny, co oznacza, że w czasie 8 godzin snu każdy przechodzi przez 4-5 faz REM. W tym etapie płytkiego snu pojawiają się marzenia senne, a zależnie od tego, czy są one intensywne czy nie mogą powodować nocne budzenie się.

Co Ci się śni?

Statystyki mówią o ścisłym związku tego, co nam się śni z pozycją, jaką wybieramy podczas spania. Najczęstsze bywa spanie na boku, jednak tylko osoby wybierające lewą stronę swojego ciała, czyli tę od strony serca miewają częste koszmary senne. Pojawiają się one w około 50-85% osób, co oznacza, że lewy bok bywa najczęściej wybieraną pozycją do spania.

Z kolei osoby wybierające bok przeciwny przeżywają miłe i sielankowe sny związane z naturą i wypoczynkiem na jej łonie.

Najbardziej realistyczne i zaczerpnięte z życia sytuacje śnią się osobom śpiącym na plecach. Tę pozycję wybiera nieco mniejszy procent ludzi, bo chociaż jest ona najzdrowsza dla kręgosłupa i łagodzi chorobę refleksową to sprzyja chrapaniu.

Najmniej osób wybiera pozycję na brzuchu, której zaleta jest łagodzenie chrapania, ale za to wpływa ona niekorzystnie na plecy i może powodować, że pojawiają się poranne bóle kręgosłupa. Osoby wybierające spanie na brzuchu, zależnie od ułożenia ciała, mają przyjemne erotyczne sny, albo śnią koszmary związane z brakiem powietrza, czyli tonięcie lub duszenie się.

Warto też zaznaczyć, że większe skłonności do przeżywania koszmarów mają kobiety zapewne z uwagi na większą wrażliwość emocjonalną i silne rozpamiętywanie każdego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

sixty nine − sixty =