Skutki bezsenności

Bezsenność to problem, który dotyka wielu osób i niekorzystnie wpływa na komfort życia, począwszy od obowiązków zawodowych po typowe codzienne zajęcia. Każdy, kto choć raz zmagał się z poważnymi zaburzeniami snu, doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to problem bardzo złożony. Może wynikać z wielu różnych przyczyn. Ponadto bezsenność sama warunkować inne choroby czy wywoływać konsekwencje o charakterze pozamedycznym. Skutki potrafią być bardziej uciążliwe i trudniejsze do wyeliminowania niż sam brak zdrowego snu.

Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

Osłabienie odporności – sen to okres, kiedy organizm regeneruje się i oczyszcza. Aby proces nastąpił w pełni potrzeba 6-7 godzin snu. Jego brak uniemożliwia pełnią regenerację komórek i przywrócenie sił witalnych. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na infekcje.

• Choroby somatyczne – pojawiają się w wyniku braku odpoczynku i wspomnianej regeneracji organizmu. Reagować mogą wszystkie organy, w tym również układ pokarmowy z żołądkiem na czele, oddechowy czy nerwowy poprzez pojawiające się bóle neurologiczne karku, szyi, głowy.

• Podatność na stres – za odruchy naturalne, jakimi są lęki, silne przeżywanie stresu a także depresje i psychozy odpowiadają te same mechanizmy chemiczne, które warunkują prawidłowy sen. Jego brak to zazwyczaj zaburzenie gospodarki hormonalnej w obszarze układu nerwowego, a więc również pobudzenie wydzielania substancji stresogennych. Dzięki temu przy dłuższej bezsenności psychika coraz bardziej zagłębia się od poziomu nieuzasadnionych obaw po psychotyczne stany lękowe.

• Koncentracja – jej obniżenie w wyniku braku snu powoduje znacznie bardziej ograniczone funkcjonowanie i czas reakcji, dlatego bezsenność może być przyczyną nieefektywnej pracy czy większego ryzyka wypadków.

• Uzależnienia – osoby stale cierpiące na bezsenność sięgają po różne środki pozwalające ją wyeliminować, dlatego często bez zastanowienia popadają w lekomanię lub poważne uzależnienie od środków narkotycznych.

Kontakty społeczne – bezsenność sprawia, że osoba cierpiąca na nią staje się apatyczna, mniej skłonna do rozmowy, zabawy czy śmiechu, dlatego nie jest ona dobrym towarzyszem. Cierpią na tym jej kontakty społeczne, a co się z tym wiąże wzrasta też psychiczne poczucie wyobcowania.

• Sytuacja ekonomiczna – niższa koncentracja, mniejsza wydajność pracy, gorsze wyniki, a także konieczność częstego korzystania ze zwolnień lekarskich sprawia, że osoby chorujące na bezsenność nie awansują, nie są nagradzane i wyróżniane w pracy, a to posiada też odzwierciedlenie w ich statusie majątkowym.

Są to skutki bezsenności, a zarazem powody, dla których warto zwalczać zaburzenia snu. Pomóc mogą oczywiście mocne środki nasenne, ale ja – jako doświadczona walcząca z kłopotami ze snem – polecam preparaty naturalne. Moim faworytem jest Melatrol Sleep Aid (do kupienia tutaj, a recenzja tutaj). Godny polecenia preparat to również Somesta. Z całkiem naturalnych metod: melisa, szyszki chmielu – ale to nie zawsze skutkuje, bo niekiedy potrzeba silniejszych połączeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

five × = 5