Zaburzenia snu a choroba Parkinsona

Zaburzenia snu mogą wynikać z wielu chorób. Kłopoty z zasypianiem pojawiają się u części pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona. Nie jest jednak powiedziane, że bezsenność zawsze towarzyszy tej chorobie, jednak postanowiłam co nieco zgłębić ten temat.

Wpływ choroby Parkinsona na sen

Choroba Parkinsona to schorzenie o charakterze neurologicznym, a wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakiekolwiek dysfunkcje układu nerwowego może również dochodzić do zaburzeń snu. Sen to proces wynikający z określonych przemian chemicznych odbywających się na poziomie komórek nerwowych mózgu. W chorobie Parkinsona dochodzi do zmian zwyrodnieniowych neuronów, dzięki czemu osoba dotknięta tym schorzeniem cierpi na sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe oraz niekontrolowane drżenie mięśni.

Zaburzenia snu to jeden z kilku występujących objawów wtórnych. Nie są one objawem stałym, pojawiającym się w każdym przypadku, ale częstotliwość bywa bardzo wysoka podobnie, jak ilość rodzajów.

Inne objawy Parkinsona

Chorzy na Parkinsona cierpią nie tylko na bezsenność, ale również na nadmierną senność, a także na koszmary nocne, zespół niespokojnych nóg, zespół bezdechu sennego, ataki snu, nietypowe zachowania we śnie REM i kilka innych o mniejszym znaczeniu.

Za podstawowe fizjologiczne przyczyny takich dysfunkcji w obszarze mechanizmu snu uważa się zaburzenia neurotransmisji, czyli prawidłowości przesyłania impulsów nerwowych za pośrednictwem zwyrodniałych neuronów, ale bezsenność czy inne formy zaburzeń snu mogą też wynikach z objawów samej choroby. Przykładem jest brak kontroli nad mięśniami, które wprawiane w spoczynkowe drżenie budzą chorego, albo konieczność częstego oddawania moczu. Inną przyczyną takich zaburzeń mogę być stosowane w chorobie Parkinsona leki oddziałujące na układ nerwowy, a więc również na te jego obszary, które odpowiadają za sen, a także inne schorzenia współtowarzyszące Parkinsonowi, w tym także depresja.

Do najczęstszych rodzajów zaburzeń występujących u około połowy chorych jest pojawianie się bezsenności. Jej symptomy są zazwyczaj zauważalne już około 5 lat po wystąpieniu objawów Parkinsona. Nieco rzadziej pojawia się tzw. EDS, czyli nadmierna senność w ciągu dnia, która sprowadza się do nagłego i niekontrolowanego zasypiania w trakcie wykonywania normalnych czynności. Jest to zaburzenie wyjątkowo niebezpieczne, gdyż objaw pojawiający się np. podczas prowadzenia samochodu grozi poważnym wypadkiem. Chorzy z EPS zasypiają w trakcie posiłku, a nawet idąc ulicą.

Poza objawami wynikającymi z choroby, jak nocne zaburzenia ruchowe, polekowe zaburzenia snu, związane z wiekiem otępienie czy depresja uważa się, że na powstawanie EPS duży wpływ ma leczenie lekami antydopaminowymi.

Czy naturalne środki na sen pomogą w tym przypadku?

Na pewno nie zaszkodzą, choć wiadomo, że skuteczna walka z zaburzeniami snu to przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn. Trzeba więc skupić się przede wszystkim na leczeniu choroby Parkinsona – łagodzeniu jej objawów.

Warto pomyśleć o kuracji środkami, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki – bezpieczne i skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

two × = four