Zaburzenia snu a choroba Parkinsona

Zaburzenia snu mogą wynikać z wielu chorób. Kłopoty z zasypianiem pojawiają się u części pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona. Nie jest jednak powiedziane, że bezsenność zawsze towarzyszy tej chorobie, jednak postanowiłam co nieco zgłębić ten temat.

Wpływ choroby Parkinsona na sen

Choroba Parkinsona to schorzenie o charakterze neurologicznym, a wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakiekolwiek dysfunkcje układu nerwowego może również dochodzić do zaburzeń snu. Sen to proces wynikający z określonych przemian chemicznych odbywających się na poziomie komórek nerwowych mózgu. W chorobie Parkinsona dochodzi do zmian zwyrodnieniowych neuronów, dzięki czemu osoba dotknięta tym schorzeniem cierpi na sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe oraz niekontrolowane drżenie mięśni.

Zaburzenia snu to jeden z kilku występujących objawów wtórnych. Nie są one objawem stałym, pojawiającym się w każdym przypadku, ale częstotliwość bywa bardzo wysoka podobnie, jak ilość rodzajów.

 

Nie tylko bezsenność…

Chorzy na Parkinsona cierpią nie tylko na bezsenność, ale również na nadmierną senność, a także na koszmary nocne, zespół niespokojnych nóg, zespół bezdechu sennego, ataki snu, nietypowe zachowania we śnie REM i kilka innych o mniejszym znaczeniu.

Za podstawowe fizjologiczne przyczyny takich dysfunkcji w obszarze mechanizmu snu uważa się zaburzenia neurotransmisji, czyli prawidłowości przesyłania impulsów nerwowych za pośrednictwem zwyrodniałych neuronów, ale bezsenność czy inne formy zaburzeń snu mogą też wynikach z objawów samej choroby. Przykładem jest brak kontroli nad mięśniami, które wprawiane w spoczynkowe drżenie budzą chorego, albo konieczność częstego oddawania moczu. Inną przyczyną takich zaburzeń mogę być stosowane w chorobie Parkinsona leki oddziałujące na układ nerwowy, a więc również na te jego obszary, które odpowiadają za sen, a także inne schorzenia współtowarzyszące Parkinsonowi, w tym także depresja.

Do najczęstszych rodzajów zaburzeń występujących u około połowy chorych jest pojawianie się bezsenności. Jej symptomy są zazwyczaj zauważalne już około 5 lat po wystąpieniu objawów Parkinsona. Nieco rzadziej pojawia się tzw. EDS, czyli nadmierna senność w ciągu dnia, która sprowadza się do nagłego i niekontrolowanego zasypiania w trakcie wykonywania normalnych czynności. Jest to zaburzenie wyjątkowo niebezpieczne, gdyż objaw pojawiający się np. podczas prowadzenia samochodu grozi poważnym wypadkiem. Chorzy z EPS zasypiają w trakcie posiłku, a nawet idąc ulicą.

Poza objawami wynikającymi z choroby, jak nocne zaburzenia ruchowe, polekowe zaburzenia snu, związane z wiekiem otępienie czy depresja uważa się, że na powstawanie EPS duży wpływ ma leczenie lekami antydopaminowymi.

Czy naturalne środki na sen pomogą?

Na pewno nie zaszkodzą, choć wiadomo, że skuteczna walka z zaburzeniami snu to przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn. Trzeba więc skupić się przede wszystkim na leczeniu choroby Parkinsona – łagodzeniu jej objawów.

Warto pomyśleć o kuracji preparatem Somesta bądź innymi środkami (w zagranicznych sklepach niezwykle popularny jest teraz ten produkt -> klik), które w swoim składzie zawierają naturalne składniki – bezpieczne i skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

− 4 = five