Bezsenność a choroby układu krążenia

Bezsenność to poważny problem fizjologiczny, który może być przyczyną wielu innych schorzeń czy dysfunkcji organicznych, albo sam wynika z innych chorób, których mechanizm zaburza prawidłowe zasypianie oraz przebieg wszystkich faz. Co więcej, bezsenność ma związek z każdym organem i układem organizmu, w tym również z układem sercowo-naczyniowym, czyli krążenia. Ten związek można rozpatrywać zarówno z pozycji przyczyn, jak i skutków. I właśnie temu będzie poświęcony dzisiejszy wpis.

Rola serca i naczyń krwionośnych

Jednym z najważniejszych elementów układu krążenia jest oczywiście serce, którego siła i stabilna praca decydują o zdrowiu całego organizmu. Prawidłowo pracujące serce decyduje o ilości przepływającej przez nie krwi, która nie tylko dostarcza tlen i substancje odżywcze do komórek, ale również odprowadza z nich produkty metaboliczne.

Układ krążenia przypomina sieć autostrad, po których poruszają się ciężarówki z niezbędnymi do życia produktami oraz pojazdy wywożące śmieci. Pojawienie się bezsenności nie pozostaje bez wpływu również na serce. Podstawowym zadaniem snu jest naprawa uszkodzeń organizmu i przywracanie stabilności jego funkcjonowania. W tym czasie następuje odbudowa receptorów i komórek, zmniejszenie napięcia psychicznego albo regulacja procesu wytwarzania hormonów i enzymów.

Wpływ bezsenności na układ krążenia

Brak snu to brak czasu na przywrócenie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania równowagi. Oddziaływanie braku snu na układ krążenia objawia się głównie zmianami ciśnienia, a co się z tym wiąże także samej kondycji serca i naczyń. Osoby cierpiące na bezsenność mają wyższe ciśnienie tętnicze zwłaszcza w godzinach porannych, co stanowi efekt podwyższonego ciśnienia nocnego. W naturalnych procesach fizjologicznych zdrowego organizmu wyższe ciśnienie krwi w nocy jest zapisane, jako element niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca, kiedy nie jest ono napędzane ruchem i wysiłkiem fizycznym w ciągu dnia. Osoby z zaburzeniami snu nie przechodzą przez etap jego obniżenia w wyniku porannego wybudzania.

Podwyższone ciśnienie może mieć poważne konsekwencje, bowiem powoduje przerost lewej komory serca i zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Szczególnie zagrożone są osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę, bowiem u nich ryzyko choroby wieńcowej jest dwukrotnie większe, a prawdopodobieństwo stałego nadciśnienia aż 500 razy większe niż u osób śpiących normalnie.

Ważnym czynnikiem szkodzącym sercu jest też związane z bezsennością nadmierne wydzielanie hormonu stresu.

Jak zwalczyć bezsenność nie szkodząc układowi krwionośnemu

Sprawą oczywistą jest, że problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia mogą mieć – prędzej czy później – katastrofalne skutki. Dlatego należy zrobić wszystko, by zwalczyć zaburzenia snu. Najprostszym sposobem jest oczywiście sięgnięcie po odpowiednie preparaty ułatwiające zasypianie. Gdy kłopoty leżą w zaburzeniu rytmu dobowego (spowodowanego m.in. pracą zmianową), doskonale sprawdzą się środki z melatoniną (klik). Warto także wspomóc się kompozycjami ziołowymi połączonymi z cennym 5-HTP czy GABA.  Nie trzeba od razu sięgać po silne środki usypiające, ponieważ mogą także silnie uzależniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

− three = seven