Bezsenność a choroby układu krążenia

Bezsenność to poważny problem fizjologiczny, który może być przyczyną wielu innych schorzeń czy dysfunkcji organicznych, albo sam wynika z innych chorób, których mechanizm zaburza prawidłowe zasypianie oraz przebieg wszystkich faz. Co więcej, bezsenność ma związek z każdym organem i układem organizmu, w tym również z układem sercowo-naczyniowym, czyli krążenia. Ten związek można rozpatrywać zarówno z pozycji przyczyn, jak i skutków. I właśnie temu będzie poświęcony dzisiejszy wpis.

Rola serca i naczyń krwionośnych

Jednym z najważniejszych elementów układu krążenia jest oczywiście serce, którego siła i stabilna praca decydują o zdrowiu całego organizmu. Prawidłowo pracujące serce decyduje o ilości przepływającej przez nie krwi, która nie tylko dostarcza tlen i substancje odżywcze do komórek, ale również odprowadza z nich produkty metaboliczne.

Układ krążenia przypomina sieć autostrad, po których poruszają się ciężarówki z niezbędnymi do życia produktami oraz pojazdy wywożące śmieci. Pojawienie się bezsenności nie pozostaje bez wpływu również na serce. Podstawowym zadaniem snu jest naprawa uszkodzeń organizmu i przywracanie stabilności jego funkcjonowania. W tym czasie następuje odbudowa receptorów i komórek, zmniejszenie napięcia psychicznego albo regulacja procesu wytwarzania hormonów i enzymów.

Wpływ bezsenności na układ krążenia

Brak snu to brak czasu na przywrócenie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania równowagi. Oddziaływanie braku snu na układ krążenia objawia się głównie zmianami ciśnienia, a co się z tym wiąże także samej kondycji serca i naczyń. Osoby cierpiące na bezsenność mają wyższe ciśnienie tętnicze zwłaszcza w godzinach porannych, co stanowi efekt podwyższonego ciśnienia nocnego. W naturalnych procesach fizjologicznych zdrowego organizmu wyższe ciśnienie krwi w nocy jest zapisane, jako element niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca, kiedy nie jest ono napędzane ruchem i wysiłkiem fizycznym w ciągu dnia. Osoby z zaburzeniami snu nie przechodzą przez etap jego obniżenia w wyniku porannego wybudzania.

Podwyższone ciśnienie może mieć poważne konsekwencje, bowiem powoduje przerost lewej komory serca i zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Szczególnie zagrożone są osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę, bowiem u nich ryzyko choroby wieńcowej jest dwukrotnie większe, a prawdopodobieństwo stałego nadciśnienia aż 500 razy większe niż u osób śpiących normalnie.

Ważnym czynnikiem szkodzącym sercu jest też związane z bezsennością nadmierne wydzielanie hormonu stresu.

Jak zwalczyć bezsenność nie szkodząc układowi krwionośnemu

Sprawą oczywistą jest, że problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia mogą mieć – prędzej czy później – katastrofalne skutki. Dlatego należy zrobić wszystko, by zwalczyć zaburzenia snu. Najprostszym sposobem jest oczywiście sięgnięcie po odpowiednie preparaty ułatwiające zasypianie. Gdy kłopoty leżą w zaburzeniu rytmu dobowego (spowodowanego m.in. pracą zmianową), doskonale sprawdzą się środki z melatoniną (klik). Warto także wspomóc się kompozycjami ziołowymi połączonymi z cennym 5-HTP czy GABA.  Nie trzeba od razu sięgać po silne środki usypiające, ponieważ mogą także silnie uzależniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

+ forty eight = fifty five