Suplementacja 5-HTP w walce ze stresem i bezsennością

Zapytano mnie ostatnio kilkakrotnie o suplementy przeciw stresowi zawierające 5-HTP. Faktycznie są to u nas dość niszowe produkty i nie każdy ma możliwość dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich preparatów. Sporo ludzi w ogóle o nich nie słyszało. Zwróćcie uwagę, że nawet w polskiej Wikipedii na ten temat mamy tylko zdawkową informację. Dużo więcej znajdziemy w wersji angielskojęzycznej.
Od razu stwierdzę, że wprawdzie postaram się nadrobić nieco ten brak informacji, ale nie jestem lekarzem i dlatego wypowiedź moja ma charakter osobistych przemyśleń i obserwacji. Nie jest autorytatywna. Oparta będzie na zdobytej wiedzy oraz kontaktach z ludźmi, którzy mieli okazję wypróbować 5-HTP na sobie.
Czym jest 5-HTP? Jest to aminokwas, a jego pełna nazwa brzmi 5-Hydroxytrypotophan. W ludzkim organizmie pełni on pewną rolę w procesach metabolicznych, jednak ważniejsza jest jego rola prekursora biosyntezy w procesie produkcji serotoniny i melatoniny. Serotonina jest zaś neuroprzekaźnikiem koniecznym do tego, by zapaść w sen (u ludzi i u zwierząt). Natomiast melatonina to hormon regulujący nasz zegar biologiczny. Już w oparciu o te proste informacje łatwo zrozumieć, dlaczego 5-HTP jest wykorzystywany w suplementach przeciwdziałających stresowi i bezsenności.

Naturalne źródła 5-HTP

Można w tym miejscu zdać sobie pytanie, czy konieczne są takie suplementy. Być może wystarczy dostarczyć ten związek z naturalnego pożywienia. Jednak w praktyce nie jest to takie proste. W pokarmach mamy go niewiele. Najczęściej jest on syntezowany ze tryptofanu znajdującego się w mięsie indyka, ziemniakach, dyni i niektórych warzywach. W normalnej sytuacji są to ilości wystarczające, ale w przypadku poważnego stresu i zaburzeń snu mogą okazać się zbyt małe. Nie pomoże nawet kilo indyka z ziemniaczkami trzy razy dziennie! Zresztą… kto tyle zje? Tym bardziej, że niektórym osobom stres osłabia apetyt.

Badania medyczne

Bardzo często w czasie dokładnych badań lekarskich zauważano się, że poważna sytuacja stresowa upośledza procesy wytwarzania serotoniny. Skutkiem tego była przedłużająca się bezsenność. Nie trzeba już dodawać, że im mniej się śpi tym bardziej narasta stan przemęczenia i rozdrażnienia. To z kolei jeszcze bardziej utrudnia proces wytwarzania serotoniny. Tak powstaje błędne koło, z które trudno się wyrwać. Inne leki uspokajające nie rozwiązują problemu, gdyż brak im funkcji regulacji zegara biologicznego. Dopiero regulacja temporalna procesów biologicznych osłabia napięcie i redukuje stres.

Stwierdzono również, że podawanie związków zawierających 5-HTP hamowało ten niekorzystny proces i zestresowane osoby uspokajały się oraz odzyskiwały zdolność do zapadania w głęboki sen. Wracały do normalnego rytmu aktywność-sen.

Obserwacja i opisy przyjmujących 5-HTP

Tyle w wielkim skrócie można napisać o wynikach badań medycznych. Oczywiście mógłbym zagłębiać się w całą procedurę badawczą oraz podać dokładniejszy opis procesów biochemicznych, ale przypuszczam, że komuś kto szuka dobrego sposobu na walkę ze stresem, nie o to teraz chodzi.

Zatrzymajmy się chwilę na zwykłej obserwacji. Kilku znajomych przyjmujących 5-HTP znacznie się po nim uspokoiło, a kilka razy wprost usłyszałem, że teraz wreszcie mogą się porządnie wyspać. Podobne wnioski możecie wyciągnąć z krótkich opisów na forach internetowych. Większość bardzo dobrze reaguje na tego typu suplementy.

Kilka słów o przeciwwskazaniach

Oczywiście musimy tutaj wspomnieć o kilku ważnych przeciwwskazaniach. Wprawdzie są to preparaty stosunkowo bezpieczne, ale z racji dość silnego działania nie wolno niczego zaniedbać. Na pewno niewskazane jest przekraczanie dawek zalecanych przez producenta. Nie wolno też łączyć 5-HTP z lekami antydepresyjnymi. Zbyt wysoki poziom serotoniny może być niebezpieczny dla zdrowia. W czasie przyjmowania preparatu trzeba ostrożnie dopierać zioła. Nie wolno pić wywaru z dziurawca. Koniec końców decyzję o suplementacji 5-HTP należy skonsultować z lekarzem. Niektórych leków nie można łączyć z tymi środkami.

Uważam, że to dobry sposób na stres, o ile podejdziemy do niego z rozsądkiem. Zachowanie rozsądku dotyczy przecież wszystkich leków i suplementów.

EDYCJA SIERPIEŃ 2015

Pytacie gdzie kupić 5-htp – w Polsce, trudno. Polecam rozejrzeć się w ofercie sklepów zagranicznych, na przykład w AMERYKAŃSKIM O TU – znajomi donoszą, że produkt jest stosunkowo tani, jak na amerykańskie warunki, a dostawa dość szybka mimo że z zagranicy.

2 myśli na temat “Suplementacja 5-HTP w walce ze stresem i bezsennością

 • 5 lutego 2018 o 09:12
  Permalink

  moim zdaniem to jeden z najlepszych suplementow ever, bo faktycznie działa i działa wielokierunkowo, mnie nie raz i nie dwa pomógł na depresję, a na sen też dobrze wpływa

  Odpowiedz
 • 5 sierpnia 2015 o 17:06
  Permalink

  mnie po 5-htp zawsze, zawsze bolała i boli (próbowałam miesiąc temu) głowa, za to bardzo dobrze działa na mnie tryptofan

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

thirty nine + = forty four