Jak zapewnić sobie spokojny sen?

Jak spać spokojnie skoro często nawet nie możemy zasnąć? Przyczyny bezsenności mogą mieć podłoże fizjologiczne, z nimi dość łatwo się uporać przy pomocy lekarza, gorzej gdy brak snu jest odpowiedzią na stres, niemożnością znalezienia swojego miejsca w życiu, brakiem umiejętności zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb – w tym socjalnych (kontakt z innymi ludźmi) – który często wynika z lęków powstrzymujących nas przed działaniem, które prowadzi jedynie do naszego dobra, nie może (a raczej nie powinno) skończyć się niczym złym.

Jak uporać się z bezsennością? Poznać siebie i udoskonalać to co jest niedoskonałe. Pokonać nieśmiałość i lęk, zwalczyć depresje, w tym pomoże nam psychoterapeuta ale w pewnym stopniu możemy pomóc sobie również my sami.

Lęk przed rozmowami z ludźmi

Nie mam na myśli codziennych rozmów o błahostkach raczej o tym, co tkwi bardzo głęboko w nas. Lęk przed rozmowami z ludźmi jest lękiem przed bliskością, a bliskość jest nam do życia niezbędna jak sen. Jedynie w ten sposób zyskujemy w pewnym sensie pełnię istnienia i dopełniamy własne człowieczeństwo. Tymczasem współcześnie boimy się przede wszystkim tego, że albo zostaniemy odrzuceni, albo rozmawiając szczerze i od serca odkrywamy się i stajemy się przez to podatni na zranienie. Pamiętajmy, że inni zranić nas nie mogą, ranimy się my sami myśląc, że inni ludzie mają na nas taki wpływ. Nie mają. Dajmy się poznać i poznawajmy, służy temu przede wszystkim rozmowa, choć i działanie nie jest bez znaczenia, tyle tylko, że w trakcie rozmowy możemy jaśniej wyjaśnić swoje uczucia czy motywy jakie kierują naszym postępowaniem. Lęk przed rozmowami z ludźmi blokuje nas i to ogromnie. Przeszkadza w odnalezieniu stanu pełni szczęścia. Postarajmy się znaleźć kogoś bliskiego, kogoś komu można zaufać i nie bójmy się tego typu zbliżenia. To również pomoże nam zasnąć, bo potrzebujemy snu. Dlaczego?

Dlaczego potrzebujemy snu?

Najprościej byłoby stwierdzić, że snu potrzebujemy dlatego, iż zostaliśmy tak przez naturę zaprogramowani. No dobrze, ale dlaczego w takim razie natura stworzyła taki a nie inny program? Jedna z ostatnich teorii mówi, że sen jest swoistym przystosowaniem adaptacyjnym tj. śpimy dlatego, że nie zostaliśmy przystosowani np. do polowań nocnych a podstawową aktywność związaną ze sprawami bytowymi (zdobywanie pożywienia itp.) przejawiamy w ciągu dnia. Skoro tak aktywność nocna byłaby równoznaczna ze stratami energii a tymczasem natura nie lubi strat i dlatego stworzyła mechanizm snu, by nas w trakcie nocy wyłączać. Większość naukowców polemizuje z tą teorią. Przyczyny tego, dlaczego zapadamy w sen nie znamy, ale wiadomym jest iż w czasie snu organizm regeneruje się, odnawia i oczyszcza. Sen jest najlepszym kosmetykiem i najlepszym lekiem na wiele chorób. Sytuacja wygląda więc raczej tak: organizm zajęty typową dzienną aktywnością nie jest w stanie w pełni zadbać o prawidłowy i efektywny przebieg procesów naprawczych, skoro tak potrzebuje czasu by niezbędnych napraw dokonać, a najodpowiedniejszym czasem na tego typu działania jest sen. Czy tylko sen nocny czy również w ciągu dnia?

Czy drzemki w czasie dnia szkodzą?

Zdania na ten temat również są podzielone. Jedni twierdzą iż kilkunastominutowe drzemki w ciągu dnia doskonale regenerują, inni po takich drzemkach czują się totalnie rozbici i nie są w stanie normalnie zasnąć w nocy. Jedno jest pewne – jeśli ktoś potrzebuje się zdrzemnąć i potrafi poświęcić na drzemkę faktycznie kilkanaście minut (do pół godziny bądź godziny) i jest w stanie potem normalnie funkcjonować zasypiając bez problemów nocą – drzemki faktycznie takiej osobie nie zaszkodzą. Jeśli po drzemce czujemy się niewypoczęci i rozbici lepiej ich nie praktykować. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas z osobna.

Chrapanie i inne „dziwne” zjawiska

To akurat najmniejszy problem, z którym stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Jak? Jeśli chodzi o niemożność zaśnięcia ze stresu i / lub pobudzenia – polecam coś na uspokojenie. Prawie na pewno zadziała.

Osoby, które mają “rozwalony” rytm dobowy tj. na przykład pracują w dzikich godzinach powinny docenić melatoninę.

Osoby, które są niewyspane, bo chrapią na pewno dobrze zareagują na >>> Snoran Plus, który nawiasem mówiąc również uspokaja.

Ot i cała filozofia na dodatki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

six × = eighteen