11 faktów i mitów na temat snu i bezsenności

Czy drink przed snem pomaga pokonać bezsenność? Czy krótszego snu można się nauczyć? Czy drzemki pomagają w zasypianiu? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania – mam nadzieję, że rozwieją większość twoich wątpliwości.

Drink przed snem pomaga zasnąć? Mit

Osoba zdesperowana brzytwy się chwyta, a panuje powszechne przekonanie, że alkohol pomaga zasnąć. Być może dlatego, że pewna ilość alkoholu rzeczywiście odpręża. Jest to jednak odprężenie pozorne i nawet jeśli uda ci się zasnąć po drinku, najprawdopodobniej obudzisz się w nocy, będziesz spać niespokojnie, a twój sen i tak nie będzie na tyle zdrowy, by czuć się dobrze po przebudzeniu.

Bezsenność ma podłoże czysto psychiczne? Mit

Różne problemy psychiczne mogą powodować bezsenność. Sen bardzo często jest zakłócany przez stres czy złe samopoczucie psychiczne. Jednak psyche nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jakości snu. Ogromne znaczenie mają też czynniki środowiskowe (higiena snu) i fizjologia – w chorobie czy w stanach chronicznego bólu również możemy cierpieć na bezsenność. Może być ona również skutkiem ubocznym działania niektórych leków.

Ćwiczenia pomagają zasnąć? Fakt

Regularna aktywność fizyczna może być świetnym sposobem na poprawę jakości snu i zwalczenie bezsenności. Pamiętaj jednak, by nie trenować zbyt późno, bo aktywność przyspiesza metabolizm, zwiększa ciepłotę ciała i generalnie pobudza, a pobudzenie przed snem ci nie pomoże.

Ćwicz jednak regularnie, o odpowiednich porach (najpóźniej 4-5 godzin przed pójściem spać), a jakość twojego snu na pewno ulegnie poprawie.

Telewizja cię uśpi? Mit

Wiele osób zasypia przed telewizorem, ale to poważne “przestępstwo” przeciwko higienie snu. Taki sen jest raczej efektem ogólnego zmęczenia i bardzo późnej pory niż prawidłowego wyciszenia przed snem. Jeśli masz problemy z zasypianiem unikaj telewizorów, komputerów, tabletów i wszelkiej elektroniki jako usypiacza. One jedynie pobudzają mózg. Jeśli chcesz jakoś zabić czas w oczekiwaniu na sen – poczytaj tradycyjną książkę, posłuchaj radia albo płyt, a na pewno znacznie szybciej i zdrowiej zaśniesz.

Tabletki nasenne są bezpieczne? Mit

Faktem jest, że współczesne tabletki na sen nie są już tak uzależniające jak ich poprzednicy sprzed kilkunastu lat / kilku dekad, jednak jak to tabletki – mają skutki uboczne i w dalszym ciągu mogą uzależniać zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Warto też pamiętać i o tym, że tabletki na sen nie leczą bezsenności, one jedynie czasowo usuwają jej objawy. To, co leży u źródeł problemu i pozostaje nieleczone będzie istnieć i w efekcie może okazać się, że bez tabletek po prostu nie będziesz w stanie zasnąć.

Tak więc tabletki traktuj jako ostateczność.

Zarwane noce możesz odespać? Mit

Faktem jest, że jeśli będziesz zarywać noce w ciągu tygodnia, a w czasie weekendu pośpisz dłużej, poczujesz się może nieco lepiej, ale wyłącznie na krótką metę. To rozwiązanie to kolejna ostateczność – lepiej przesypiać noce zgodnie z własnym rytmem biologicznym. Niewystarczająca ilość snu na co dzień i odsypianie raz na jakiś czas zaburzają ten rytm, co na pewno nie jest zdrowe.

Drzemki powodują bezsenność lub vice versa łagodzą jej skutki? Mit

I jedno i drugie założenie nie jest prawdą. Nasze organizmy reagują na drzemki bardzo różnie. U jednych osób drzemki zaburzają rytm dobowy, u innych nie. U jednych mogą powodować problemy z zasypianiem w nocy – u innych wręcz przeciwnie. To kwestia bardzo indywidualna i nie ma tu reguł. Musisz samodzielnie sprawdzić, czy krótka drzemka w ciągu dnia będzie pomocna czy nie.

Można nauczyć się krócej spać? Mit

To mit. Nie możesz tego wytrenować i przemodelować. Twój organizm potrzebuje tyle snu ile potrzebuje i nic tego nie zmieni. Jeśli będziesz chciał / chciała zmieniać te parametry odbije się to na twoim zdrowiu.

Owszem możesz krócej sypiać, ale ma to poważne konsekwencje: twój organizm w ciągu dnia stanie się znacznie mniej wydajny i to pod każdym względem. W końcu możesz nawet zacząć chorować. Twój organizm wie ile snu mu potrzeba, dlatego rób wszystko by tę potrzebę zaspokoić.

Wstanie z łóżka pomaga gdy nie można zasnąć? Fakt

Zamiast godzinami wiercić się w łóżku i przewracać z boku na bok, lepiej wstać i na przykład poczytać książkę lub posłuchać relaksacyjnej muzyki. Włączenie komputera czy tabletu albo oglądanie tv zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo pobudza mózg. Po krótkiej przerwie na książkę lub muzykę możesz łatwiej zasnąć, na pewno przyjemniej niż po frustrującym przewracaniu się w łóżku i myśleniu o tym, że nie możesz zasnąć.

Można nauczyć się zasypiania? Fakt

O ile nie możesz zmienić potrzeb swojego organizmu odnośnie ilości potrzebnego snu, o tyle możesz nauczyć się pewnych zachowań, które ułatwią ci zasypianie. Znajdź takie aktywności, które cię relaksują i zajmij się nimi przed snem. Fajnym rozwiązaniem jest medytowanie lub snucie marzeń. Może dobrze zrobi ci kąpiel lub prysznic albo cokolwiek innego – znajdź to, takie wyciszające rytuały są bezcenne.

Bezsenność przechodzi sama z siebie? Mit

Bezsenność znika wtedy, gdy znika przyczyna, która ją powoduje. Nie możesz oczekiwać, że to samo przejdzie, tym bardziej, że zaburzenia snu odbijają się na zdrowiu. Jeśli cierpisz na bezsenność koniecznie zdiagnozuj przyczynę i koniecznie zrób to korzystając z pomocy lekarskiej. To nie mija samo z siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

one × three =